Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Metallica „Quebec Magnetic”

30 Stycznia 2013

"Quebec Magnetic" jest czwartym DVD z trasy dokumentującej studyjny album "Death Magnetic". Wcześniejsze wydawnictwa miały stanowić prezent dla "lokalnych" fanów, a ich jakoś względem nagrania i obrazu pozostawiała sporo do życzenia. Najnowsze wydawnictwo zawiera zapis dwóch koncertów, jakie odbyły się w 2009 roku w Quebecu. Jednak Metallica nie zdecydowała się na prezentację na DVD obydwu występów w całości. Obszerniej utrwalony został drugi koncert, zajmując cały pierwszy dysk. Na drugiej płycie mamy do czynienia z kompozycjami zarejstrowanymi pierwszego wieczoru. Dobór koncertowej tracklisty jest wyrazem promocji albumu "Death Megnetic" oraz najlepszych i najbardziej pożądanych przez publiczność metallicowych klasyków.

Koncertu słucha się doprawdy znakomicie od pierwszego do ostatniego utworu! Biorąc pod uwagę muzyczną grzeszność pozycji takich jak "S&M", "Lulu", to swoista rekompensata za owe wpadki. Świetnie wypada zagrany na otwarcie "That Was Just Your Life" zagrany w zupełnej ciemności z towarzyszeniem ascetycznych laserowych efektów. Cała oprawa audiowizualna znakomicie stopniuje napięcie. Po czym naszym oczom ukazuje się scena ustawiona pośrodku sali otoczona tłumem publiczności. Sprawia to wręcz przytłaczające wrażenie w pozytywnym sensie.

Szoł rozpoczyna się nie pozostawiając ani sekundy na chwilę oddechu. Znakomicie brzmią "The End Of The Line" oraz "The Four Horsemen" czarując potęgą brzmienia. Killery pokroju "One", "Sad But True", "Welcome Home" czy "Master Of Puppets" czarują wykonawczą perfekcją, zespołowym zgraniem. Hatfield tego wieczoru był w wybitnie doskonałej formie głosowej, śpiewając nad wyraz czysto, a jednocześnie z ogromnym powerem. Wściekle brzmi zadziorne nieśmiertelne "Bartery". Prawdziwymi perełkami koncertowymi są kompozycje mniej eksploatowane przez zespół, jak nieco zapomniany "Phantom Lord". Materiał urozmaicają covery "Turn The Page", "Killing Time" czy nieśmiertelny "Bredfan". Najnowsze kompozycje jak 'The Judas Kiss", "The Day That Never Comes", "Cyanide", czy "All Nightmare Long" w wersjach live zyskują rzadko obecnej w muzyce zespołu przestrzeni. Dzięki swej mocy nie odstają od hitowej setlisty koncertu, czuć w nich prawdziwą pasję i kunszt wykonawczy.

Kwestia samej realizacji obrazu, montażu jak i dźwięku to prawdziwe mistrzostwo. Powalają efekty specjalne, efekty audiowizualne, orgia świateł, współgrające z muzyką wybuchy pirotechniczne. Samo wydanie "Quebec Magnetic" w formie dwóch DVD oprawą graficzną nie powala. Sprawia wrażenie niskobudżetówki - bez książeczki, wydanej w digipacku nie odpornym na "półkowe zniszczenia". Nie zmienia to jednak faktu, że dla fana zespołu to pozycja obowiązkowa, zasługująca na jak najwyższe noty. Dla osób, które dopiero zaczynają delektować się "metallicową kraina dźwięków" Qebec stanowić może świetne wprowadzanie do repertuaru zespołu. Oczywiście malkontenci pisać będą że Metallica skończyła się na "czarnym albumie" i obecnie jedynie "odgrywa swoją rolę", jednak te dźwięki to prawdziwa uczta dla rockowego ucha. Polecam.

Janusz Matysiak

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
11.12.2012

Wydawca:
Universal Music Polska

Lista utworów:

That Was Just Your Life
The End Of The Line
The Four Horsemen
The Shortest Straw
One
Broken, Beat & Scarred
My Apocalypse
Sad But True
Welcome Home (Sanitarium)
The Judas Kiss
The Day That Never Comes
Master of Puppets
Battery
Nothing Else Matters
Enter Sandman
Killing Time
Whiplash
Seek & Destroy

Bonus:

For Whom the Bell Tolls
Holier Than Thou
Cyanide
Turn the Page
All Nightmare Long
Damage, Inc.
Breadfan
Phantom Lord

Informacje o wykonawcy

Metallica

Inne recenzje płyt wykonawcy

Metallica - Through The Never
Metallica „Through The Never&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Paweł Lach
Metallica - St. Anger
Metallica „St. Anger&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Cebriah
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.