Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Mike Oldfield „Tubular Beats”

10 Lutego 2013

Kolejna próba podłączenia muzycznych bajpasów do nazwiska legendy Mike Oldfielda, celem respirowania wspomnień o dniach muzycznej chwały. Cel oczywiście mocno truistyczny - cytując klasyka: "Why Leo?" - "For Money". "Tubular Beats" to nic innego jak największe przeboje Mika Oldfielda mocno "ożywione" nowoczesnym beatem, przygotowyanym do spółki przez samego Oldfielda oraz Torstena Stenzela - Yorka. Na szczęście linie melodyczne pozostały niezmienione, natomiast delikatna klubowa pulsacja samym kompozycjom dodała współczesnego charakteru i swoistej taneczności. Dzięki temu młodsi słuchacze rzeczywiście mogą przekonać się do tego "best of" oraz wykazać się chęcią sięgnięcia w głąb dyskografii artysty.

Fani Mike na pewno będą nieco zawiedzeni. Zbiór remiksów może stać się dla nich typową klubową "mucyk-umcykową" pozycją. Oczywiście dającą inny pryzmat w spojrzeniu na "największe" z kompozycji artysty, jednak zawsze gorsze od oryginału. Największą metamorfozę przeszły obcięte do radiowych wymogów suity jak "Ommadawn" czy "Tubular Bells". Ich rozpoczęcie i nawiązanie do, w przypadku pierwszego - przepięknej linii wokalnej, a w przypadku drugiego - do klasycznego tematu rurowych dzwonów, jest najjaśniejszym momentem. Później niestety zaczyna się typowa i stereotypowa "taneczność", w której zatracają się najbardziej charakterystyczne elementy oryginalnych wersji.

Przeboje pokroju "To France", nieśmiertelny "Moonlight Shadow" czy "North Star" brzmią oczywiście przyjemnie dla ucha i myślę, że mają szansę kolejny raz wyciągnąć Oldfielda na radiowe playlisty oraz listy przebojów. Zdecydowanie warta uwagi jest natomiast pieśń "Let There Be Light" kojarząca się z ostatnimi elektronicznymi dźwiękami "Light + Shade". Prawdziwą perełką jest jedyna nowa kompozycja w zestawie - "Never Too Far". Wokalnie udziela się w niej była wokalistka Nightwish Tarja Turunen. Pieśń ma charakter niezwykle delikatnego syntezatorowo-fortepianowego pasażu. Z czasem pojawiają się w nim muzyczne reminiscencje "Tubular Bells", stanowiące wariację na ów temat. Wokalizy Tarji to prawdziwe mistrzostwo budowania i kreowania nastroju.

Nie oceniam albumu negatywnie, ale dziwni mnie nieco fakt eksplorowania kultowej nazwy "Tubular". Wydaje mi się, że Mike Oldfield z tak bogatą dyskografią nie musi dziś nic nikomu udowadniać. Wystraszyłoby umieścić na okładce tytuł "The best Remixes" - byłoby to bliższe prawdy. Niestety mam wrażenie, że w taki sposób wytwórnia, jak i sam artysta troszkę żerują na naszych portfelach. Być może się mylę, ale zbyt bardzo kocham "Tubular Bells" i boję się, że ich kultowa pozycja dzięki takim płytom zostanie bezwstydnie zatarta, kurzem mniej udanych zapożyczeń.

Autor prowadzi blog "Muzyczne recenzje - Zatopiony W Ciszy"

Janusz Matysiak

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 3/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
1.2.2013

Wydawca:
Edel / Mystic Production

Lista utworów:

Let There Be Light (York Remix)
Far Above The Clouds (York Remix)
Ommadawn (Mike Oldfield & York Remix)
Guilty (Mike Oldfield & York Remix)
Tubular Bells (Mike Oldfield & York Remix)
To France (Radio Remix)
North Star (Mike Oldfield & York Remix)
Moonlight Shadow (Radio Remix)
Guilty (York & Mike's Electrofunkmix)
Tubular Bells 2 (Mike Oldfield & York Remix)
Never Too Far (Featuring Tarja Turunen)

Informacje o wykonawcy

Mike Oldfield

Inne recenzje płyt wykonawcy

Mike Oldfield - Man On The Rocks
Mike Oldfield „Man On The Rocks&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Paweł Lach
Mike Oldfield - Return to Ommadawn
Mike Oldfield „Return to Ommadawn&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Kamil Pietrzyk
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.