Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Strachy Na Lachy „!TO!”

21 Lutego 2013

Niewiele brakowało, by Strachy się rozpadły. Na szczęście ekipa Grabaża zdyscyplinowała się i oto jest nowa płyta. Wydana trzy lata temu "Dodekafonia" bardzo wysoko ustawiła oczekiwania fanów. Podejrzewam, że nie tylko ja, wpisałem ją do swojego topu wszechczasów polskiego rocka. Grabaż jednak od dawna uprzedzał, że nowy krążek będzie zupełnie inny. I taki właśnie jest!

Od 2010 r. zmieniło się dużo, nawet sam projekt graficzny okładki wykonał już ktoś inny. "!To!" płyta uwolniona od cieżkiej i dusznej konwencji poprzednich dokonań zespołu. Strachy prezentują się tym razem jako zespół wyluzowany, niemal rock'n'rollowy, a sam krążek jest zdecydowanie piosenkowy i lekki w odbiorze. Kilka numerów z powodzeniem może ubiegać się o miano radiowych hitów ("Mokotów", "I Can't Get No Gratisfaction", "Jaka Piękna Katastrofa" czy "Żeby z Tobą Być"). Ich siłą jest lotna melodia, generowana przez swobodnie brzmiące partie gitary, w których nie raz udało się uchwyć ducha czystego rock'n'rolla. Gdzieniegdzie zespół zrobił sobie wycieczkę w bardziej nowoczesne, indie-rockowe rejony gatunku ("Bankrut...Bankrutowi", "Gorsi").

Oczywiście Strachy nie byłyby Strachami, gdyby zabrakło o-czymś-mówiących tekstów. Grabaż znakomicie odnalazł się w lżejszej formie muzycznej i napisał prawdziwe, piosenkowe teksty, które wielu fanów jego twórczości bez zbędnych dylematów zakwalifikuje do miana poezji. Wszystkie te wersy są, bez wyjątku, przenikliwymi spostrzeżeniami, z życia wziętymi, i jak się pewnie domyślacie, nie zawsze mają pozytywny wydźwięk. Jeszcze nigdy uwielbienie dla kotów nie zostało wyrażone lepiej niż w "Mokotowie". Dla odmiany, narzekania na polską rzeczywistość w "Bloody Poland" to ciąg dalszy opisu kraju, w którym wszyscy chcią Cię... wiadomo co. Nie do końca przekonuje mnie Grabaż w roli obrońcy swoich kumpli z branży ("I Can't Get No Gratisfaction"). To w zasadzie przejaw "mafijnej solidarności", choć niepozbawiony pewnych racji. W każdym razie ciekawy głos w dyskusji o relacjach na linii artysta - odbiorca. Dużo bardziej kontrowersyjny wydaje się równie bezpośredni, gorzki i niestety chyba prawdziwy przekaz w "Gorsi".

Fenomen !To! polega na tym, że nawet jeśli nie zgodzicie się z niektórymi stwierdzeniami zawartymi w tekstach tych piosenek i tak będziecie je nucić pod nosem! Trudno bowiem przejść obojętnie obok tak przebojowej (w dobrym tego słowa znaczeniu) muzyki. Proste i nośne riffy ("Bloody Poland") sąsiadują z rock'n'rollowymi kolażami gitar i słodkich refrenów ("Jaka Piękna Katastrofa", "Żeby Z Tobą Być"), a podstawą wszystkich tych dźwięków jest zawsze zapadająca w pamięć melodia. Zaskakujące, z jaką swobodą Strachy połączyły stylistykę popową z mocnymi rockowymi akcentami, czego najbardziej oczywistym dowodem jest "Za Stary Na Courtney Love". Swoją drogą, oby słynna famme fatale rocka nie dotarła do tekstu tego utworu, bo znana jest z wybuchów złości.

Strachy chyba zapatrzyły się trochę na tamtegoroczny sukces T.Love i także odwołując się do tradcji rocka, jego najwcześniejszych - "singlowych" lat, nagrały płytę znakomitą. Trudno wskazać chociażby jeden kawałek, który odstawałby od reszty. Co więcej, "!To!" został też świetnie wyprodukowany. Płycie nadano bardzo selektywne i dynamiczne brzmienie. Wyraźnie słychać każdy instrument, udało się także uzyskać efekt dużej przestrzeni. Myślę, że nawet najbardziej gorliwi zwolennicy "Dodekafonii" nie pozostaną obojętni na uroki "!To!". Będzie na czym zdzierać gardło...

Tommy

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 4/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4/5 (4)
dodajdo

Komentarze

mateuszb

10:42, 22-02-2013 | zgłoś

zgadzam się, ani troche nie mozna sie zawiesc na tej plycie.

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
9.2.2013

Wydawca:
SP Records

Lista utworów:

1.Mokotów
2.Sympatyczny Atrament
3.Bankrut... Bankrutowi
4.Gorsi
5.I Can't Get No Gratisfaction
6.Bloody Poland
7.Jaka Piękna Katastrofa
8.Za Stary Na Courtney Love
9.Dreadlock Queen
10.Żeby Z Tobą Być

Informacje o wykonawcy

Strachy Na Lachy

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.