Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Jake Bugg „Jake Bugg”

9 Marca 2013

Płyta podoba się i niepokoi zarazem. Bo chłopak, który ją nagrał jest wyjątkowy. No właśnie - jest, czy sprawia takie wrażenie? Jake Bugg niedawno skończył 19 lat. I choć muzyka którą nagrywa, utrzymana jest w klimacie hołdującym czasom wczesnej młodości jego rodziców, to i tak od nowoczesności nie ucieknie. Bo chociaż przybiera pozę młodocianego kontestatora, naigrywającego się w wywiadach z rówieśników szukających rozrywki w klubie, to i tak ma Fejsa, Tweeta, a ścieżkę do autorskiego "Fire" nagrał na Ajfonie.

Debiut, jak to bywa, zowie się po prostu "Jake Bugg". Gatunkowo najbliżej mu do blues-folka, country-rocka. Mamy też drobną dawkę rockabilly, tak by nóżka mogła od czasu do czasu rytmicznie podrygiwać. Ale słychać też, co w przypadku młodego Brytyjczyka oczywiste, inspiracje sceną brit-popową. I jeżeli wymienia wśród swoich inspiracji Oasis, Arctic Monkeys, to uwierzę, w Beatelsów od biedy także. W Hendriksa za to już niekoniecznie, przynajmniej nie po wysłuchaniu tej płyty.

Chociaż Bugg wydaje się być nadąsanym smutasem, wracającym z pubu po dyskusji o wyższości Rubber Soul nad Abbey Road, to i tak potrafi zaskoczyć porcją energii. I tak, z albumu wybijają się "Lightning Bolt" czy "Trouble Town". W przypadku tego drugiego utworu - śmiało mógłby znaleźć się na ścieżce do "Django". Widocznie pan Quentin nie zdołał usłyszeć Jake'a.

Ale ballady także wychodzą Buggowi bardzo dobrze. Jego głos może nie jest wybitny, ale na pewno charakterystyczny. Jeżeli czegoś się przyczepić - to jednak pewnej monotonni, zwłaszcza jeśli chodzi o aranżacje. Cóż, sprawa jest prosta - osądzi go druga płyta. Jeżeli nie osiądzie zbyt głęboko w jednym klimacie i spróbuje choć odrobinę poeksperymentować - tak jak jego idole - może być naprawdę dobrze.

Płytę wieńczy odgłos trzaskającej, analogowej płyty. Oby nie był to jedynie pusty symbol, przygotowany dla celów wizerunkowych, a faktyczny wskaźnik kierunku obranego przez Bugga. Jeżeli tak - trzeba mu życzyć powodzenia, bo może nam jeszcze przynieść wiele nastrojowej, uroczej muzyki.

Maciej Madey

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
15.10.2012

Wydawca:
Universal Music

Lista utworów:

1. Lightning Bolt
2. Two Fingers
3. Taste It
4. Seen It All
5. Simple as This
6. Country Song
7. Broken
8. Trouble Town
9. Ballad of Mr Jones
10. Slide
11. Someone Told Me
12. Note to Self
13. Someplace
14. Fire

Informacje o wykonawcy

Jake Bugg

Inne recenzje płyt wykonawcy

Jake Bugg - Shangri La
Jake Bugg „Shangri La&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Maciej Madey
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.