Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Osada Vida „Particles”

11 Marca 2013

Po czterech długich latach od znakomitego "Uninvited Dreams" Osada Vida przypomina o sobie albumem pt. "Particles". Utalentowani muzycy ze Śląska zapowiadali nową, odświeżoną odsłonę swojego brzmienia. Efekt rzeczywiście udało się osiągnąć, ale fani Osady mogą być spokojni. To wciąż eklektyczny, improwizacyjny, progresywny rock. I wciąż świetny.

Ta 'inność' brzmienia wynika z dwóch czynników. Po pierwsze, zespół zasilił Marek Majewski, który zajął eksponowane miejsce przy mikrofonie. Zastąpił Łukasza Lisiaka, niemal od początku działalności grupy zmagającego się z trudną, niewdzięczną, nadaną sobie niejako z przymusu, rolą wokalisty tymczasowego. I z całym szacunkiem dla wokalnych postępów jakie Lisiak, rdzennie basista, na przestrzeni tych lat poczynił - teraz słychać, że śpiew w Osadzie jest taki, jaki być powinien. Najwyraźniej tego samego zdania są sami muzycy, bo partii wokalnych na "Particles" jest zdecydowanie więcej niż na wcześniejszych płytach, z czym kapeli jest jak najbardziej do twarzy.

Po drugie ‘Osadnicy' zmodyfikowali konstrukcję utworów. Wyraźnie zarysowała się droga, jaką przeszedł zespół w ostatnich latach. Na poprzedniej płycie, każdy utwór był co najmniej 10-minutowy, a w czasie trwania jednego, style wielokrotnie rozjeżdżały się to w jedną, to w drugą stronę, od metalu po flamenco. Na tym krążku grupa pokazuje, że kolejnym etapem ich artystycznych poszukiwań stało się przyjęcie postawy mającej za swoje credo frazę "less is more". "Moim zdaniem to naturalna konsekwencja rozwoju. Znając więcej czasowników, przymiotników czy rzeczowników, udaje ci się tworzyć krótsze zdania, które jednak są bardzo treściwe. I to jest nasz cel." - powiedział w jednym z niedawnych wywiadów Lisiak. O tym, że często właśnie tak objawia się dojrzałość twórcza, przekonać się można słuchając "S.O.N.G.S." zespołu Riverside, płyty będącej jakby bratnią duszą "Particles".

Dzieło Osady wypełniają formy krótkie, piosenkowe. Przebija z nich bezpośredniość wyrazu, czasem nawet prostota. Mniej tu też znanego z poprzednich albumów gęstego, onirycznego klimatu, jest za to muzyka, na swój sposób, pogodniejsza i żywsza, nie krępowana żadną ‘wyższą', spajającą wszystko koncepcją. Wiele z tego ujawnia już, pierwszy na liście, "Hard Boiled" - zwarty, spójny, z optymistycznym, melodyjny refrenem i kapitalną gitarową partią Bareta Bereski w finale. Kolejne "Stronger", "Fear", "Those Days" i "Shut" to dłuższe, ale fascynujące, spotkanie z szorstkim hard rockiem. Spokojniej, klasycznie ‘osadowo' robi się w instrumentalnym, jazzowo-bluesowo-transowym "David's Wasp". "Different Worlds" ujmuje za to przebojowymi, bez cienia skrępowania popowymi, partiami śpiewu, choć i w tej kompozycji udało się Osadzie zawrzeć sporo progresywnego żonglowania tempami i nastrojami. Płytę zamykają balladowy "Until You're Gone", znów szybki, energetyczny "Mighty World" i prawdziwa perełka, czyli utwór hołd-żart w postaci coveru "Master Of Puppets" Metalliki, zagrany - jakżeby inaczej - na jazzowo, z wielkim wyczuciem na perkusji (Adam Podzimski), popisowym wokalem i rewelacyjnymi partiami klawiszy w wykonaniu Rafała Paluszka.

Kończy się dopiero pierwszy kwartał roku, ale fani polskiego progrocka już zdążyli zostać szczodrze obdarowani. Jakość i klasę "Particles" do końca grudnia bardzo trudno będzie pobić, i to nie tylko w kraju.

Jakub Trzebiński

Ocena recenzenta:
 • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
  
 • Ocena 4/5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
4/5 (2)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
11.3.2013

Wydawca:
Metal Mind Productions

Lista utworów:

1. Hard-Boiled Wonderland
2. Stronger
3. Fear
4. Those Days
5. Shut
6. David's Wasp
7. Different Worlds
8. Until You're Gone
9. Mighty World

Bonus track:
10. Master Of Puppets

Informacje o wykonawcy

Osada Vida

Inne recenzje płyt wykonawcy

Osada Vida  - The After-Effect
Osada Vida „The After-Effect&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Kamil Pietrzyk
Osada Vida  - Where The Devils Live
Osada Vida „Where The Devils Live&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Paweł Lach
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.