Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Riverside „Shrine of New Generation Slaves”

4 Kwietnia 2013

Panowie z Riverside po nagraniu muzycznej trylogii postanowili pobawić się w akronimy - najpierw wydając w 2009 roku ADHD, a niedawno SONGS. Trzeba przyznać, że owe skróty idealnie pasują do muzycznej zawartości obu wydawnictw. Na nagranym cztery lata temu krążku słychać było nadmierną pobudliwość zespołu w długich kompozycjach, natomiast w tym roku Riverside, dzięki pomysłowi na ładne melodie, wydał najdojrzalszy album w dotychczasowej karierze. Długa przerwa (w czasie której lider zespołu, Mariusz Duda, poświęcił się m.in. swojemu solowemu projektowi Lunatic Soul) pozytywnie odbiła się na formie zespołu. Riverside odnalazł swój własny styl, do którego teraz będą się porównywać inne zespoły.

Od pierwszego utworu słychać, że muzycy próbują czegoś nowego, ale teksty Dudy po raz kolejny nawiązują do naszego zaganianego życia. W "New Generation Slave" padają słowa, które stanowią motto całego albumu:

I am a free man
But I can't enjoy my life

Sam tytuł płyty nawiązuje do obecnego pokolenia, zniewolonego przez dzisiejsze czasy. Chodziło mi o pokazanie różnych sytuacji związanych z tym, jak czuje się człowiek, który nie jest w stanie przejąć kontroli nad własnym życiem - wyjaśnia autor. Trafne teksty, które dotyczą zapewne większości ludzi plus doskonała muzyka składają się na album wybitny. Nawiązanie do klasycznego rocka okazało się strzałem w dziesiątkę. Jedynym mocniejszym utworem, w którym Duda może sobie trochę pokrzyczeć jest singlowy "Celebrity Touch", trochę odstający od reszty, co nie znaczy że zły. Po kilku przesłuchaniach okazuje się on całkiem przyjemnym utworem z przyjemną krótką gitarową solówką w stylu Gilmoura. Drugim utworem promującym płytę jest "The Depth of Self-Delusion" - to już typowy Riverside z intrygującym basowym intrem. Mamy też ładny, spokojny "We Got Used to Us" przypominający trochę "Conceiving You" z "Second Life Syndrome", momentami metalowy "Feel Like Falling" czy "Deprived (Irretrievably Lost Imagination)" ze wspaniałą jazzującą drugą połową w której swoją obecność zaznaczył, saksofonista sopranowy Marcin Odyniec. Najlepsze panowie zostawili jednak na koniec. Oznaczony numerem 7 "Escalator Shrine" to prawdziwa perełka. Rozwijający się powoli (znów ten niezastąpiony bas Dudy) urzeka po drodze retro klawiszami Michała Łapaja, gitarowymi zagrywkami Piotra Grudzińskiego i nienagannym wokalem lidera grupy. Za nimi podąża oczywiście Piotr Kozieradzki na perkusji. Utwór zachwyca przede wszystki umiejętnie rozbudowaną strukturą. Przez ponad 12 minut dzieje się tu bardzo dużo, szczególnie w końcówce, gdzie Łapaj ciekawie wykorzystał brzmienie swoich instrumentów klawiszowych. Na koniec otrzymujemy krótką "Codę", która jest akustycznym odpowiednikiem "Feel Like Falling", ale z bardziej optymistycznym tekstem.

Nie należy oceniać tego albumu po pierwszym przesłuchaniu. "Shrine of New Generation Slaves" zyskuje przy każdym kolejnym odsłuchu. Riverside zawiesił tym krążkiem bardzo wysoko poprzeczkę nie tylko konkurentom, ale i samym sobie. Moim zdaniem będzie on jednym z najlepszych krążków 2013 roku.

P.S. Na "Special Edition Mediabook" - czyli na rozszerzonej dwupłytowej edycji albumu, wraz z książeczką zawierającą genialne rysunki Travisa Smitha, możemy posłuchać, co muzycy robią w trakcie nocnych sesji.

Autor prowadzi blog "Przemuza" - kliknij.

Bartłomiej Wójcik

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 3/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3/5 (7)
dodajdo

Komentarze

ytseman23

15:47, 20-02-2014 | zgłoś

Jak dla mnie bardzo dobre; każdy powinien się zapoznać - 8/10 Nagrania są krótsze, mniej rozbudowane, poza numerem siódmym nie są tak wielowątkowe jak na ?ADHD? czy ?MIMH?. Zamiast tego mamy zestaw kawałków bardzo przemyślanych i różniących się pomiędzy sobą. Jest i spokojnie, balladowo, są rockowe riffy i młócenie, jest ambientowo, jak i klimatycznie w stylu Pink Floyd (... ) Cała mini-recenzja, a także pozostałe płyty Riverside (i nie tylko) są opisane na moim blogu http://ytseman.blogspot.com/2013/10/tresciwa-seria-po-riverside-cz-2.html

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
18.1.2013

Wydawca:
Mystic Production

Lista utworów:

New Generation Slave - 4:17
The Depth of Self - 7:39
Celebrity Touch - 6:48
We Got Used to Us - 4:12
Feel Like Falling - 5:17
Deprived - 8:26
Escalator Shrine - 12:41
Coda - 1:39

Informacje o wykonawcy

Riverside

Inne recenzje tej płyty

Inne recenzje płyt wykonawcy

Riverside - Memories In My Head
Riverside „Memories In My Head&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Kamil Pietrzyk
Riverside - Out of myself
Riverside „Out of myself&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Bartłomiej "Eternus" Biga
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.