Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Bajaga i Instruktori „Prodavnica Tajni”

10 Kwietnia 2013

Album, który zamierzam Wam przedstawić, w krajach byłej Jugosławii uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł tamtejszej kultury popularnej. Powstał też tuż przed wielką społeczną katastrofą, jaka miała miejsce na Bałkanach i na zawsze zmieniła losy ludzi tam mieszkających.

W 1987 roku Bajaga i Instruktori uznawani byli za megagwiazdę jugosłowiańskiej sceny. Trzy poprzednie płyty zespołu opływały genialną mieszanką bałkańskich rytmów, rock'n'rolla i nowoczesnej muzyki popowej (zresztą cała jugosłowiańska scena w tamtym okresie była nad wyraz nowoczesna). Presja ze strony dziennikarzy i "rozpuszczonej" publiczności okazała się na tyle ciążąca, że lider zespołu Momčilo 'Bajaga' Bajagić postanowił uciec na chwilę z ukochanego Belgradu i kolejną płytę nagrać w Novym Sadzie. Ta "ucieczka" miała bardzo poważne muzyczne konsekwencje.

Czwarta płyta ukazała się na początku 1988 roku i zaskoczyła wszystkich. Bajaga wrócił z Novego Sadu odmieniony. Zniknęły wszechobecne na poprzednich płytach "dęciaki", utwory stały się zdecydowanie prostsze, a niektóre wersy piosenek ledwo mieściły się w kanonie, który artysta zdążył wypracować. Album wziął swój tytuł od powieści "Tajne sklepy" Dino Buzziatiego i w zasadzie tylko tyle miał też z książką wspólnego.

Utwory zamieszczone na "Prodavnica tajni" nie porażają energią, jak to bywało w przeszłości, ani też nie bije od nich pozytywny, beztroski nastrój. Pierwsze dwa kawałki to dosyć przeciętny pop rock (z naciskiem na pierwszy wyraz), ale od trzeciego zaczyna już dziać się coś dziwnego. Bajaga serwuje dynamiczny, dobrze znany już dzisiaj polskiej publiczności "Verujem ne verujem", a niedługo potem przechodzi do spokojniejszych dźwięków. O "Ruski voz" można napisać wszystko - że słowa są banalne, że romantyzm na pokaz aż wylewa się z głośników z każdą zaśpiewaną zwrotką, ale jest w tej piosence coś, co nie pozwala o nie zapomnieć i nie będziesz w stanie odmówić sobie przesłuchania jej ponownie. Może to chwytliwa melodia, czarujący głos lidera, a może niezwykła atmosfera, którą udało się uzyskać w wyniku prostego grania. Podobne uwagi dotyczą "Tisina", choć jest to utwór bardziej dynamiczny. Nie mówimy jednak o stricte rockowej dynamice. Na "Prodavnica Tajni" ta musiała ustąpić miejsca czarodziejskiej mieszance popowych melodii sprytnie zmieszanych z bałkańskim i orientalnym folkiem.

Nowa koncepcja grania została przyjęta przez fanów z aprobatą. Wystarczy wspomnieć, że album sprzedał się w ilości ponad 700 tys. egzemplarzy (dziś ta liczba oscyluje wokół 1 miliona) i niemal wszystkie zamieszczone nań utwory stały się radiowymi hitami. Sam artysta zaś twierdzi, że jest to płyta, w której absolutnie nic by nie zmienił, gdyby miał nagrać ją raz jeszcze. Trudno się dziwić, bo ten worek, z pozoru banalnych piosenek, jest jednak bardzo oryginalny i niełatwo się od niego uwolnić.

Appendix
W 1998 roku ukazała się książka "YU 100: Najwspanialsze jugosłowiańskie albumy rockowe i popowe". Lista została ułożona na podstawie głosowania kilkudziesięciu osób powiązanych z jugosłowiańską kulturą (krytycy, dziennikarze, muzycy itd.). Znalazły się na niej 4 płyty Bajaga i Instruktori, zajmując miejsca:

13 - Sa druge strane jastuka
37 - Pozitivna geografija
58 - Jahači magle
79 - Prodavnica tajni

Tommy

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 4/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
11.11.1988

Wydawca:
PGP-RTB

Lista utworów:

1. Gore – dole
2. Plavi safir
3. Verujem – ne verujem
4. Godine prolaze
5. Ruski voz
6. Vesela pesma
7. Tišina
8. Život je nekad siv, nekad žut
9. Od kad tebe volim

Informacje o wykonawcy

Bajaga i Instruktori
www.bajaga.com

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.