Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Jaromir Nohavica „Tak mě tu máš”

12 Kwietnia 2013

Jeśli ktoś nie zna czeskiego i nie przekonuje go twórczość bardów, to powinien koniecznie sięgnąć po ostatni album Jaromira Nohavicy. Cytując Artura Andrusa, który walnie przyczynił się do promocji ostrawskiego muzyka, "cudze chwalicie - czeskiego nie znacie"; i sami nie wiecie, co tracicie - można by dokończyć.

Jaromir od 1997 roku z powodzeniem zapełnia sale koncertowe w Polsce, natomiast w swojej ojczyźnie jest znany już od trzydziestu lat. Jego popularność nie gaśnie, a "Tak mě tu máš" od kilku tygodni utrzymuje się na pierwszych miejscach w czeskich rankingach sprzedaży oraz na pierwszym miejscu na Liście Przebojów Programu 3 Polskiego Radia.

Skąd taka masowa moda na barda? Odpowiedź znajdziemy w 14 utworach, gdzie skąpe instrumentarium, cierpko-wesołe teksty i więcej molowych niż durowych nut tworzą zarazem przemyślaną i spontaniczną całość. Ostatni album jest płytą dla każdego, nieważne czego słuchamy na co dzień, jaka muzyka nas porusza - mądrych tekstów i dobrze wyważonej muzyki nigdy nie jest za wiele.

Te pierwsze z jednej strony są bardzo współczesne, aktualne - Jaromir świetnie porusza się w internetowych realiach ("www.idnes", "Já chci poezii"), które, jak konstatuje, w coraz większej mierze zawłaszczają nasze życie i chcą je zastąpić wirtualnym substytutem. Z drugiej strony jego teksty często mówią o bolesnej historii, lecz nie po to, aby rozniecać konflikty, ale podsumowując wydarzenia, autor pokazuje nam ponadczasowe prawdy.

Muzyka, jak zwykle u Nohavicy, zaaranżowana przede wszystkim na akordeon (który wyparł heligonkę i tym razem gra na nim polski wirtuoz - Robert Kuśmierski ) oraz gitarę akustyczną jest mistrzowsko dopełniona przez skrzypce, fortepian i harmonijkę ustną. Wszystkie instrumenty pięknie ze sobą współgrają, a pochowane w kompozycjach muzyczne smaczki z przyjemnością można odkrywać przy kolejnych odsłuchaniach płyty.

"Tak mě tu máš" to płyta w pewnym sensie rozliczeniowa. Ten ton, znany już z poprzednich nagrań Jaromira, tym razem stanowi tematyczną dominantę spajającą krążek. Nostalgiczne, zaprawione smutkiem słowa równoważy jednak muzyka, która nieraz odciąża atmosferę kompozycji.

Podsumowując płytę, można ją scharakteryzować jako słodko-gorzką z pozytywną puentą. Jaromir, choć jego rozrachunek niejednokrotnie wychodzi in minus, pozostaje optymistą i jego twórczość tchie właśnie taką pozytywną zadumą nad czasem i przemijaniem.

Na promocję "Tak mě tu máš" wybrano "Minulost", gdybym to ja miała obstawiać następny singiel, to zaproponowałabym "Já chci poezii" - perełkę tekstową i muzyczną. Może warto właśnie od niej zacząć słuchanie całego albumu, bo moim skromnym zdaniem, stanowi kwintesencję tej płyty.

Ksenia Przybyś

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2012

Wydawca:
Magic Records

Lista utworów:

1. Řeka zapomnění
2. www.idnes
3. Zlo sedí v rohu pokoje
4. U nás na severu
5. Kupte si hřebeny
6. Jiné to nebude
7. Andělé moji
8. Dežo
9. Telegram
10. Já chci poezii
11. Zbloudillý koráb
12. Minulost
13. Moskevská virtuálka
14. Z minula do budoucna

Informacje o wykonawcy

Jaromir Nohavica

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.