Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Phoenix „Bankrupt!”

15 Maja 2013

Francuzi z Phoenix w 2009 roku zaskoczyli i zachwycili niemalże cały świat znakomitym, wysmakowanym, aczkolwiek niesamowicie zwiewnym, buńczucznie zatytułowanym albumem "Wolfgang Amadeus Phoenix". Po blisko czterech latach przerwy powracają z piątym w swej karierze LP "Bankrut!". Tym razem chłopaki znad Sekwany postawili na syntezatorową prostotę, przejrzystość melodii i bezwymiarową, wszechobecną i wszechogarniającą beztroskę.

Wystarczy wsłuchać się w niezobowiązującą syntezatorową melodię promującego wydawnictwo "Entertainment", by album pokochać. Albo znienawidzić. Bowiem z jednej strony nie sposób odmówić piosence uroku, z drugiej zaś chyba każdy fan Francuzów zdaje sobie sprawę, że o oryginalności nie ma tu mowy. Dziś Phoenix zdaje się raczej odgrzewać wspomnienia o swej dyskografii, aniżeli wyznaczać nowe kierunki, jak czynił to choćby na albumie "Wolfgang Amadeus Phoenix".

Jednak i tu możemy wymienić kawałki, które z powodzeniem sprawdzą się jako letnie single. Pierwszym w kolejce będzie "S.O.S. In Bel Air" z niezwykle rozmarzonymi partiami wokalnymi i świetnym syntezatorowym zagęszczeniem tła w drugiej części. Brawa należą się również za "Chloroform" z cudownymi klawiszami oraz delikatnie wkomponowanymi oszczędnymi, aczkolwiek słyszalnymi partiami gitary. "Trying To Be Cool" już zagościł na radiowych playlistach. W powyżej wspomnianym "Entertainment" Francuzi czarują orientalnymi japońskimi naleciałościami, kojarzącymi się nieco z "China Girl" Davida Bowiego. Fajnym, urozmaicającym całość utworem jest instrumentalna kompozycja tytułowa, czy "Bourgeois" wprowadzające oniryczny senny klimat, kojarzący się z ich bratankami z Air. Klimat "China Girl" Bowiego cytowany jest również w tle "Drakkar Noir". Jednak nie ma tu mowy o kopiowaniu, a raczej o przejrzystości inspiracji.

Album dla słuchaczy, którzy zauroczyli się Phoenix podczas singlowego szarżu na listy przebojów z czasów "Alphabetical" może być jedną z lepszych tegorocznych beztrosko-egzaltacyjnych płyt. Dla osób poszukujących w muzyce wartości dodanej oraz nowatorskich rozwiązań, fizyczna chęć posiadania "Bankrut!" w postaci CD będzie zupełnie zbędna i ograniczona do singlowej obecności na radiowych playlistach.

Janusz Matysiak

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
19.4.2013

Wydawca:
Warner Music Poland

Lista utworów:

1. Entertainment
2. The Real Thing
3. S.O.S. in Bel Air
4. Trying to Be Cool
5. Bankrupt!
6. Drakkar Noir
7. Chloroform
8. Don't
9. Bourgeois
10. Oblique City

Informacje o wykonawcy

Phoenix

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.