Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Kult „Prosto”

25 Maja 2013

Z takimi zespołami jak Kult zawsze jest jeden problem. Zostawić ich w spokoju, niech sobie robią swoją muzykę, czy może wciąż wymagać od nich przeobrażeń, szukania nowych trendów, bycia odkrywczymi. W zależności od tego, którą opcję się wybierze, najnowszy album Kazika i ferajny, można uznać albo za mało wnoszący i niedorastający do pięt "Ostatecznemu krachowi systemu korporacji", bądź za kolejną dobrą produkcję zespołu, która od "Hurra!" trzyma równy poziom.

W zasadzie można "Prosto" uznać za album eklektyczny, przez co nierówny. Podobnie było i z poprzednim wydawnictwem Kultu. Na najnowszym krążku mamy wszystko to, do czego nas przyzwyczaili. Jest granie mocniejsze, podchodzące pod dokonania KNŻ, gdzie gitary są ciężkie, dęciaki groźnie brzmią, a głos Kazika jest majestatyczny (świetne "Prosto"). Jest miejsce dla piosenek, powiedziałbym "biesiadnych", choć nie w warstwie lirycznej ("Dzisiaj jest mojej córki wesele"), oraz dla po prostu ładnych melodii, które będzie się nucić jeszcze po wysłuchaniu płyty ("Dobrze być dziadkiem", "Opowiadam się za miłością"). Jest nawet miejsce na kawałek, który muzycznie mógłby należeć do... Homo Twist, a wszystko przez funkowy bas i gitarę przygrywającą w tle ("Mój mąż").

Wszystko to, jako się rzekło, wypada bardzo eklektycznie, przez co płyta nie jest jednostajna i nudna, ale zdarzają się utwory, które odstają od reszty i są słabsze. "Największa armia świata wzywa cię" to jakby słabszy klon kawałków, które Kazik nagrywał na swoich solowych płytach w latach 90. Wieńczący płytę "Życie jest piękne" z kolei niebezpiecznie zahacza o radiowy pop-rock, taki kawałek mogłaby nagrać którakolwiek z młodych kapel występujących w dzisiejszych talent show. W zasadzie gdyby nie tak typowe dla Kultu instrumentarium, to można by pomyśleć, że to utwór zapożyczony. Skoro już wywołałem instrumenty, to może jeszcze o nich słówko. Tylko jedno, bo w zasadzie nie ma o czym opowiadać. Znajdziemy wszystko to, co jest znakiem rozpoznawczym zespołu, czyli gdzieniegdzie mocniejsze uderzenie gitary ("Układ zamknięty", "Prosto"), klawisze Janusza Grudzińskiego, które na przestrzeni lat nic się nie zmieniły, a jednak czuć, że płyta bez nich byłaby uboższa ("Dobrze być dziadkiem"), no i sekcja dęta, która odcisnęła na tym albumie spore piętno, ale potrafi zbudować podniosłą atmosferę utworu ("Twoje słowo jest prawdą").

Tekstowo Kazik robi to samo, co od lat, czyli komentuje rzeczywistość zastaną. Nie ma tutaj tekstów na miarę, chociażby, "Plam na słońcu" z ostatniej płyty KNŻ, ale wciąż jest co najmniej przyzwoicie. Dostaje się politykom, którym autor nie życzy dobrze, o czym świadczą już same tytuły utworów - "Bomba na parlament", "Zabiłem ministra finansów". Swój komentarz na temat piłki nożnej przedstawia nam w "Nie chcę grać w reprezentacji", a i tematyka wiary pojawia się na najnowszej płycie w kawałku "Modlitwa moja". Groteskowo, ale bardzo przyjemnie, wypada historia żony, która zabiła swojego męża ("Mój mąż"), jednak cała płyta kończy się optymistycznie, gdyż sam wokalista "Opowiada się za miłością" i pokazuje, że "Życie jest piękne". Nie znajdziemy wiekopomnych wersów, a i te zastane mogę trochę drażnić - jak na przykład tekst "Dobrze być dziadkiem", który może po prostu do mnie nie trafia ze względu na różnicę pokoleń - ale przyznać trzeba, że Kazik znowu wykonał kawał dobrej roboty i mimo wielu lat spędzonych na scenie, wciąż potrafi dosadnie zamanifestować swoje poglądy, czego przykładem przewijający się już w tej recenzji utwór tytułowy.

To dobra płyta. Może miejscami nierówna, ale z pewnością warta uwagi każdego słuchacza - nie tylko fana zespołu. Oczywiście do panteonu najlepszych płyt Kultu raczej jej daleko, ale zespół pokazuje, ze ciągle potrafi nagrywać przyzwoite, różnorodne i ciekawe płyty. Taka była "Hurra!" i takie jest też "Prosto". Szacunek.

Norbert Oset

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 4/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
13.5.2013

Wydawca:
SP Records

Lista utworów:


1. Teide
2. Układ zamknięty
3. Twoje słowo jest prawdą
4. Dzisiaj jest mojej córki wesele
5. Prosto
6. Dobrze być dziadkiem
7. Dlaczego tak tu jest
8. Bomba na parlament
9. Mój mąż
10. Moja myszko
11. Zabiłem ministra finansów
12. Nie chcę grać w reprezentacji
13. Modlitwa moja
14. Największa armia świata wzywa cię
15. Opowiadam sie za miłością
16. Życie jest piękne

Informacje o wykonawcy

Kult

Inne recenzje płyt wykonawcy

Kult - Salon Recreativo
Kult „Salon Recreativo&rdquo
Ocena: 4.54.54.54.54.5 (4.5)
Autor: Mariusz "Consus" Kabała
Kult - Wstyd
Kult „Wstyd&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Rafał Chmura
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.