Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Gogol Bordello „Pura Vida Conspiracy”

17 Czerwca 2013

Już we wtorek (18 czerwca) Gogol Bordello zagra w warszawskiej Stodole, a dzień później w klubie Eter we Wrocławiu. To z okazji rozpoczętej już trasy koncertowej, promującej "Pura Vida Conspiracy". Zespół na początku maja zrobił fanom prezent, udostępniając pierwszy singiel promujący wydawnictwo - "Malandrino". O ile utwór ten w żaden sposób nie jest miarodajną próbką całego albumu, o tyle utwierdza słuchacza w przekonaniu, że wciąż ma do czynienia z bandą wariatów - spontanicznych, oddanych muzyce i dobrej zabawie.

"Malandrino" początkowo jest śmieszną, biesiadną przyśpiewką, która przeradza się w ognisty folk, by znów zmienić się w akustyczny numer na modłę country. To dobitnie pokazuje, jak Eugen Hutz i spółka żonglują stylem, brzmieniem - nie tylko w przekroju całej płyty, ale nawet pojedynczego utworu. Oczywiście żadnymi wirtuozami nie są, ale potrafią stworzyć skoczne, melodyjne, dobrze brzmiące kompozycje w klimacie punku i folk-rocka. A to już duża sztuka.

Dobrze, że wkrótce będzie okazja sprawdzić możliwości zespołu na żywo - bo jeżeli z płyty nagranej w studiu wyziera ogień i aż kipi z niej energią, to strach pomyśleć, co dzieje się na scenie. Twórczość Gogol Bordello to momentami rockowy kabaret, swego rodzaju rewia, ale nie tylko. Trzeba oddać Hutzowi, że potrafi zaśpiewać o sprawach ważnych, zwłaszcza dla jego wesołej gromady - np. o byciu imigrantem (jak w "I just realized": "Uchodźctwo - czy to mój grzech?").

Muzyka Gogol Bordello nigdy nie smuci - potrafi porwać, rozweselić, dostarczyć solidnej dawki energii. Brzmienie momentami jest proste (przez wielu określane, pewnie słusznie , "cygańskim"), ale najczęściej dość złożone - to dzięki mocnej perkusji, skrzypcom, czy różnego rodzaju "przeszkadzajkom" (gra na nich m.in. Szkotka z... chińskimi korzeniami, Elizabeth Sun). Są numery w otoczce "marynarskiej" (jak ten o adekwatnym tytule "Name your ship"), jest tez nutka bossa-novy ("I just realized") albo utwory typowo rockowe ("Gypsy auto-pilot"). Jednak koniec końców i tak zwyciężają gitarowe zrywy, nadające muzyce zespołu charakteru. I to niekoniecznie te stricte rockowe. Bywa bowiem lirycznie, dzięki balladowemu brzmieniu gitar akustycznych.

"Pura vida conspiracy" nie będzie żadną rewolucją. Ale po co ona komu, skoro samo zjawisko złożonego z ośmiu imigrantów zespołu i jego kilkunastoletni byt jest jedna wielką rewolucją? Płyta zapewne ugruntuje pozycję zespołu na rynku i spodoba się fanom kontrolowanego, dobrze skomponowanego szaleństwa.

Maciej Madey

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
23.7.2013

Wydawca:
ATO Records

Lista utworów:

1. We Rise Again
2. Dig Deep Enough
3. Malandrino
4. Lost Innocent World
5. Name Your Ship
6. Rainbow
7. Amen
8. I Just Realized
9. Gypsy Auto Pilot
10. Hieroglyph
11. John The Conqueror
12. We Shall Sail

Informacje o wykonawcy

Gogol Bordello

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.