Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Alice In Chains „The Devil Put Dinosaurs Here”

2 Lipca 2013

Gdy wrzuciłem "The Devil Put The Dinosaurs Here" do odtwarzacza i usłyszałem pierwsze dźwięki, na mojej twarzy pojawił się mimowolny uśmiech. Jakbym znowu znalazł się w pierwszej połowie lat 90-tych. Rock cechowały wtedy takie elementy jak ciężkie, brudne, tłuste i nie wygładzone w studiu riffy, duszna, mroczna atmosfera oraz narkotyczny odlot. Przypominam, bo część zespołów, wydawców i słuchaczy już o tym zapomniała. Alice In Chains na szczęście nie.

Trudno ich nie cenić. Właściwie już poprzednim albumem, niewątpliwie udanym "Blue Gives Way To Black" udowodnili, że są w stanie funkcjonować na współczesnej scenie rockowej z powodzeniem, co niełatwe, gdy traci się frontamana, w dodatku tak charakterystycznego jak Layne Staley. Komu spodobał się poprzedni album, teraz też nie będzie zawiedziony, bo to jego oczywista kontynuacja. Bardzo dużo tu grungowego, brudnego grania, z doomowym wręcz dołem i stonerowym brudem. Takie kawałki jak "Pretty Done", czy "Phantom Limb" udowadniają, że z grungowej superligi zawsze było im najbliżej do surowego, ciężkiego metalu. Ale propozycja Alice In Chains pozostaje na swój sposób przebojowa, nie z powodu pseudo miłych melodii, ale wwiercających się w świadomość riffów. Jerry Cantrell ma do tego smykałkę - wykorzystuje proste, ale chwytliwe patenty i nie boi się trochę mieszać w rytmice. Dużo tu posuwistych, leniwych, pełzających gdzieś blisko ziemi gitar, jak w singlowym "Stone" (to stutonowe basisko na wstęp), czy otwierającym płytę "Hollow".

Potrafią zagrać też spokojniej, akustycznie, ale z siłą i brudem typowym dla południowych bezdroży Stanów. Bardzo dobrze wypada tutaj "Voices", albo "Scalpel". Nieco mroku, psychodelii i odlotu przyniesie nam kawałek tytułowy i "Lab Monkey". Kto szuka jeszcze reprezentanta na hit może zapętlić sobie "Breath On A Window" (z wpadającą w ucho zwrotką, której towarzyszy posuwisty riff ciężkich gitar), albo "Low Celling".

Dla fanów grungowego klimatu rzecz obowiązkowa. Na odtrutkę także dla tych wszystkich, którzy troszkę obrośli w plastik. Tak się powinno rockowe płyty produkować. Ale wysłuchanie "The Devil Put Dinosaurs Here" rodzi też wątpliwości, jak długo utrzymają ten poziom i czy mogą powiedzieć coś jeszcze, by się nie powielać? W każdym bądź razie, pozostawiając to pytanie otwartym, wypada się cieszyć, że mamy jeszcze takie dinozaury, wciąż aktywne, które z siłą triceratopsa przedzierają się przez gąszcz rozrastającej się komercji.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 4/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4/5 (3)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
28.5.2013

Wydawca:
Universal Music Polska

Lista utworów:

1. Hollow
2. Pretty Done
3. Stone
4. Voices
5. The Devil Put Dinosaurs Here
6. Lab Monkey
7. Low Ceiling
8. Breath on a Window
9. Scalpel
10. Phantom Limb
11. Hung on a Hook
12. Choke

Informacje o wykonawcy

Alice In Chains

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.