Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Newsted „Heavy Metal Music”

13 Sierpnia 2013

Debiutancki album grupy kierowanej przez niekwestionowanego lidera w osobie Jasona Newsteda, byłego basisty Metallicy, znanego też ze współpracy z innymi tuzami gatunku (z Flotsam and Jetsam, czy Voivod chociażby) nosi tytuł "Heavy Metal Music". Banalne? Ale jakie trafne! Nic dodać i ująć - chyba wypadałoby dopowiedzieć jedynie, że najświeższą swoją płytę Jason może postawić bez wstydu obok najlepszych dokonań kapel, z którymi grał przez trzy ostatnie dekady. Może i podniosą się głosy sprzeciwu, ktoś będzie utyskiwał i narzekał, że to ocena trochę na wyrost. No tak, jak to zwykło się mawiać, psy szczekają, a metalowa karawana - zbrojna w chwytliwe i mocne riffy - przetoczy się dalej, zdobywając kolejne bastiony wypełnione odzianymi w czerń kudłaczami.

Jest tutaj trochę thrash metalu z okresu jego raczkowania, jest klasyczny, mocny heavy metal oparty na sprawdzonych wzorcach sprzed dekad, jest zadziorność i prostota Motorhead, czarna magia i przybrudzony dźwięk Venom, monumentalność i ciężar doomowych dokonań Black Sabbath. Ale przede wszystkim jest własna, spójna i nęcąca metalowe ucho wizja tego, jak finalny efekt ma brzmieć, bo Newsted nie przypomina kopii kapel, z którym lider zespołu grał, nawet jeśli mniej, czy bardziej świadomie nawiązuje do ich brzmień. To największy plus. A poza tym brawa za to, że choć wszystko przywołuje klimat złotego okresu metalu, nie sili się jednocześnie na pseudo - retro pozerstwo, brzmiąc atrakcyjnie dla współczesnego słuchacza.

Już wstęp zdradza nam, że będzie dobrze - "Heroic Dose" wita dumnie kroczącym, przybrudzonym riffem, który od razu wprawia głowę w charakterystyczny ruch. Kolejny kawałek - "Soldierhead" - przywołuje wspomnienie (te gitary) czasu "Kill'em All" Metallicy. To, że Jason Newsted jest świetnym basistą, każdy miał okazję się już przekonać, ale na "Heavy Metal Music" sprawdza się też jako wokalista - surowy, niewyrafinowany, nie popisujący się oktawami, ale za to charakterystyczny, z szorstkim głosem pasującym doskonale do proponowanego materiału. Do tego dobrał sobie świetnych muzyków, którzy nawet gdy nie mieli na materiał wpływu kompozytorskiego, to dodali tutaj od siebie dużą biegłość techniczną, wyczucie i charyzmę.

Niemniej Newsted wcale nie wytacza najcięższych dzieł na sam początek. Jeśli miałbym szukać tutaj hitu, wskazałbym trzy typy - "...As The Crow Flies", z bardzo chwytliwym riffem i dodającym stylowości gitarowym motywem, przewijającym się przez cały utwór, który zmierza do monumentalnego finału. Do tego "Above All", z prostymi, ale wbijającymi się w głowę z siłą kafaru dźwiękami gitar i basu oraz "King of the Underdogs", z balladowym wstępem, rozerwanym na strzępy przez mocny, wolno kroczący riff. Prawdziwa czarna perła w koronie mrocznego władcy metalowego królestwa, który strzegąc zapomnianych hekatomb, wspomina czasy świetności stylu.

Oczywiście każdy będzie miał swoje typy. Jest sporo udanych rzeczy, a raczej brak tu wpadek, jeśli oczywiście damy się urzec formule, która jest dość jednorodna. "Nocturnus" przywoła mroczny urok Black Sabbath skrzyżowanego z Candelmass. "Ampossible" nawiąże do bardziej bujających, bliższych klasycznemu hardorockowi, a może nawet stonerowemu graniu kanonów. "Long Time Dead" rozrusza nas galopującym riffem. Kończące album "Kinderillusion" i "Futureality" przywołają trochę podniosły klimat późniejszego okresu w twórczości Venom, a trochę Sabbathowe riffowe walce, cudownie przetaczające się przez głowę słuchacza.

To płyta dla fanów metalu. Po prostu. Jeśli piątka w ocenie jest trochę na wyrost, to tylko trochę. Ciekawe, czy udana propozycja Newsteda zdopinguje załogę z Metallicy do nagrania czegoś naprawdę powalającego? Oby tak było.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
6.8.2013

Wydawca:
Sony Music Poland

Lista utworów:

1. Heroic Dose
2. Soldierhead
3. ...As the Crow Flies
4. Ampossible
5. Long Time Dead
6. Above All
7. King of the Underdogs
8. Nocturnus
9. Twisted Tail of the Comet
10. Kindevillusion
11. Futureality

Informacje o wykonawcy

Newsted

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.