Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Structure of Reason „Speculum”

6 Września 2013

Rock i metal progresywny w Polsce to bożek o wielu obliczach. Od momentu powstania tego gatunku w twórczym fermencie lat 70. i pierwszych eksperymentów Czesława Niemena czy SBB, aż po neoprogresywne zespoły z nutką słowiańskiego romantyzmu i melancholii jak Riverside czy djentowe wręcz Disperse, mamy od Bugu aż po Odrę bardzo bogatą tradycję zakorzenioną w tym wszechstronnym nurcie muzycznym. Jednym z bandów uprawiających ten gatunek muzyki jest krakowska formacja Structure of Reason. Ich pierwsze wydawnictwo pod tą nazwą (wcześniej zespół nazywał się Anima) ujrzało światło dzienne pod koniec 2012 roku. Czy "Speculum" jest EPką wartą odnotowania?

Istnieje pewien zespół w nurcie progresywanego metalu, do którego w jakimś aspekcie zawsze można sprowadzić/porównać każdy inny, młodszy zespół tego nurtu. Mowa tu oczywiście o Dream Theater. Panowie z Petruccim na czele wyznaczyli tyle trendów i kanonów metalu progresywnego, że nie zdziwiłbym się, gdyby jakiś zapaleniec ogłosił ich muzykę oficjalną religią... W wypadku Structure of Reason elementy Dream Theater ukazują się dość wyraziście. Słychać je ewidentnie w przesterowanych, highgainowych gitarach (Mesa Boogie Dual Ractifier ?) kładących niezbyt oryginalne, progresywne riffy z obowiązkowymi akcentami (stopami) w sporadycznie nierównych metrach (momentami 5/4 czy 7/8). Podobieństwa pojawiają się także w strukturze numerów, złożonych z wielu dość zręcznie posklejanych motywów: zazwyczaj na zmianę ciężki, dosadny, walcowaty riff i akustyczny przebieg na chorusie/delayu, z wysuniętą na przód sekcją rytmiczną i udramatyzowaną linią wokalną.

Muzyka progresywna upodobała sobie też wykorzystanie orientalnych skal (słychać to już w EL&P, Yes czy Caravan). Także ten element (nazwijmy go dla lekko ironicznego przebarwienia semantycznego kebabem) został wykorzystany przez krakowski skład (intro utworu otwierającego płytkę "Speculum"). Prócz tych składników muzycznych zespół wykorzystuje kilka innych, sztandarowych motywów progresywu - rozbudowane przejścia na bębnach, zagrywki unisono, obowiązkowo w nierównych metrach (pasażyki skalowe, arpeggia), dosadna, patetyczna akcentacja, wybrzmiewające highgainowe akordy gitarowe, punktowa stopa, rozłożone, dysonansowe akordy na akustycznym brzmieniu gitary... Właściwie zadanie domowe z wykorzystania charakterystycznych cech metalu progresywnego Structure of Reason odrobili bardzo dobrze.

Mógłbym się przyczepić jedynie do trzech elementów - zbyt wyostrzonych wysokich częstotliwości w brzmieniu basu, co przekłada się na słabe jego osadzenie w miksie i dodatkowo uwypuklenie brudu, który pojawia się w basowych zagrywkach... W tym wypadku nie jest to (wg mnie) akurat wskazane. Odsyłam panów do posłuchania Johna Myunga - niech będzie chociażby stary The Ytse Jam. Kolejna kwestia to bardzo płaskie brzmienie werbla i ciche, syczące talerze. Wyciągnięcie tych elementów zadziałałoby na rzecz czytelności rytmu i wzbogacenia górnych częstotliwości całego miksu, który momentami jest przebasowiony, ergo nieczytelny. Trzecia rzecz natomiast to kwestia klawiszy (syntezatorów). Skoro w składzie zespołu widnieje klawiszowiec, to dlaczego na płycie praktycznie go nie słychać ?? Są momenty, gdzie ucho aż się prosi o jakiś syczący pad albo solidnie skompresowany, przesterowany lead. Dodałoby to klimatu i zróżnicowania samej muzyce, która, ogólnie rzecz biorąc, jest dość monotonna i monokolorystyczna, chociaż sam zespół deklaruje porwanie słuchacza na drugą stronę lustra, gdzie kolory są jaśniejsze, a pasja jest jedynym narkotykiem, czy jakoś tak... Bardzo piękna, górnolotna retoryka, niezbyt jednak adekwatna do proponowanej muzyki. Dlatego też z radością przywitałem początek utworu "Iluzjonista", gdzie podstawowe, "żywe" brzmienie wsparte jest solidnym, klimatycznym soundem rodem ze współczesnych produkcji i programów typu Massive. Jak najbardziej na plus.

Skoro już zacząłem o tekstach - te osadzone są w quasipoetycznej stylistyce i opisują chęć ucieczki, ale także potrzebę bliskości drugiej osoby, a wreszcie zatrzymują się na nieco patetycznym w wydźwięku akcencie typu sursum corda (Końcówka utworu "Iluzjonista"). Stylistycznie, są to górnolotne wersy propagujące idee oderwania od szarej rzeczywistości i przeniesienia w lepszy świat. Przynajmniej tak je odczytałem... Całość płyty, co wywnioskowałem z opowiadania (tak! Jest tam cały wątek fabularny!) umieszczonego we wkładce do wydawnictwa ma być jednorodną opowieścią, podróżą muzyczną czyli... concept album? Tak, kolejny ważny standard muzyki progresywnej zaliczony! W tym wypadku jest to jednak bardziej concept EP...

Podsumowując "Speculum" zespołu Structure of Reason, nie byłbym zgodny z prawdą, gdybym napisał, że ta płyta jest zła czy słaba. To dobrze jakościowo nagrany materiał, nieźle wypadający na tle innych polskich produkcji tego typu. Można by się przyczepić do paru kwestii, jeśli chodzi o miks czy kilka innych, mocno subiektywnych walorów, jednak ogólnie słucha się tego materiału bez grymasu na twarzy, momentami wręcz z przyjemnością. Równa, porządna płyta. Tyle w kwestii technicznej. Jest jednak pewna rzecz, która stanowi dla mnie o znikomej wartości artystycznej tego wydawnictwa. Rock czy metal progresywny w swoich "założeniach programowych" powinien być zaskakujący, ciekawy, urzekający nowością, niespodziewanymi rozwiązaniami, rozbudowaną kolorystyką, szerokim horyzontem muzycznego podejścia do słuchaczy. Natomiast po parokrotnym przesłuchaniu "Speculum" nie zostało mi w głowie właściwie nic prócz świadomości, że jest to kolejne sztampowe, bazujące na ogranych motywach i rozwiązaniach wydawnictwo, które niczym szczególnym nie wyróżnia się z grona setki (tysięcy?) podobnych nagrań z całego świata. I to jest dla mnie kwestia najważniejsza, decydująca o wartości tej Epki krakowskiej formacji. Oksymoron "sztampowy metal progresywny" jest tutaj bardzo adekwatnym podsumowaniem.

mateusz.biegaj

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2012

Wydawca:
self-released

Lista utworów:

1. Speculum
2. Po drugiej stronie
3. Credo
4. Iluzjonista
5. Credo ( wersja anglojęzyczna)

Informacje o wykonawcy

Structure of Reason

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.