Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


MaroMaro „Fairytales & Lullabies”

25 Września 2013

Każdy z nas zna to błogie uczucie, gdy wracając z długiej, męczącej podróży można wreszcie znaleźć się w ciepłym domu, usiąść wygodnie w fotelu i wypić zasłużoną kawę. Docenia się wtedy ogarniający nas spokój, a także patrzy wstecz z refleksją na to, co już za nami. Właśnie taki obraz nasuwa wyobraźnia po przesłuchaniu drugiego albumu MaroMaro pt. "Fairytales & Lullabies". Młody gitarzysta w kolejnej, w pełni instrumentalnej odsłonie pokazuje odmienne oblicze w stosunku do tego co zaprezentował na swoim pierwszym nagranym i wydanym w całości przez siebie albumie "The Inter-Galactic Jaunt". Choć oba krążki ciężko ze sobą zestawiać jeśli chodzi o kwestie czysto muzyczne, nie da się nie zauważyć elementów łączących te dwie skrajnie różne płyty. Zaliczyć do nich możemy z pewnością styl łódzkiego artysty, podejście do brzmienia gitar, a także pomysł na stworzenie następnego koncept albumu. Po raz drugi mamy bowiem do czynienia z produktem spójnym, gdzie jedna kompozycja przechodzi płynnie w drugą.

Delikatne intro do wprowadzającego utworu "Year Of The Crane" milknie, by zrobić miejsce dla akustycznych riffów kojarzących się z wypoczynkiem na letniej, złotej plaży. MaroMaro wie jak generować dźwięki swojego instrumentu w taki sposób, by brzmiały one jednolicie, a zarazem charakternie. Przykładem na to jest psychodeliczna solówka w "Dancing In The Storm", która zapada w pamięć ze względu na zmianę dynamiki oraz błyskawiczny shred, którym Marek Jabłoński raczy nas w ostatnich taktach jej trwania. Jedną z najpiękniejszych kompozycji znajdujących się na "Fairytales & Lullabies" jest zdecydowanie "The Fisherman's Tale". Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ten delikatny, 3,5-minutowy utwór jest jednym z najbardziej trafnych i przemyślanych pomysłów młodego muzyka. W sieci znaleźli się nawet adepci gitary, którzy podjęli próbę nagrania własnej wersji tego kawałka. "Starry Night" to kolejny istotny punkt na drugim albumie MaroMaro. I choć w tym momencie można by skojarzyć tytuł utworu z twórczością Joe Satrianiego, nie jest to cover, ale całkowicie autorska kompozycja Marka Jabłońskiego. Nabierające mocy z minuty na minutę nagranie osiąga punkt kulminacyjny na samym końcu jego trwania, gdy dwie gitary tworzą oryginalną harmonię zwieńczającą dzieło. Po zwolnieniu tempa w wyróżniającym się ze względu na dobitną linię basową "Uphill Journey" nadchodzi "The Shrine" - równie mroczny i psychodeliczny co poprzedzająca go kompozycja. Następnie MaroMaro prezentuje nam prawdziwą lawinę dźwięku. "Rockalanche" to gitarowe szaleństwo inspirowane stylem gry Paula Gilberta, jednego z ulubionych instrumentalistów łódzkiego artysty. Mamy tu do czynienia z rasowym, przesterowanym riffem uzupełnianym co rusz skomplikowanymi technicznymi zagrywkami, które doceniłby niejeden wirtuoz sześciostrunowego grania. Na zakończenie możemy usłyszeć nostalgiczny "Heartless Chord", który idealnie spełnia swoją rolę jako outro zamykające blisko 46-minutowy koncept album.

"Fairytales & Lullabies" jest dowodem na to, że muzyka gitarowa może uspokajać, naładować pozytywną energią, a nawet wzruszać. Krzepiącym jest fakt, że posiadamy rodzimych artystów, którzy nie boją się podejmować ambitnych, często trudnych do realizacji wyzwań. Marek Jabłoński obiecuje, że na tym krążku nie zamierza poprzestać. Trwają prace nad kolejnym materiałem, który obfitować ma w cięższe i jeszcze bardziej psychodeliczne brzmienia. Nie pozostaje nic innego, jak cierpliwie czekać na nową odsłonę MaroMaro. Najlepiej przy dźwiękach drugiego albumu, którego całość jest dostępna na oficjalnym profilu muzyka w serwisie YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=igWQrVwBbGQ).

Konrad Olejnik

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
8.7.2013

Wydawca:
self-released

Lista utworów:

1. Year Of The Crane
2. Dancing In The Storm
3. Lake Of Thoughts
4. Gliding Over The Bulrush
5. The Fisherman's Tale
6. ...The Tale Continues
7. Starry Night
8. A Simple Wish
9. Uphill Journey
10. The Shrine
11. Rockalanche
12. Heartless Chord

Informacje o wykonawcy

MaroMaro

Inne recenzje płyt wykonawcy

MaroMaro - Lost Tapes From Chernobyl
MaroMaro „Lost Tapes From Chernobyl&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Konrad Olejnik
MaroMaro - The Inter-Galactic Jaunt
MaroMaro „The Inter-Galactic Jaunt&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Konrad Olejnik
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.