Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Ministry „Enjoy The Quiet – Live At Wacken 2012”

3 Października 2013

Trzypłytowe wydawnictwo, o którym traktuje niniejsza recenzja, to zapis ubiegłorocznego koncertu Ministry na festiwalu Wacken. Występ odbył się w ramach trasy promującej album "Relapse". Przekornie zatytułowane parafrazą nazwy hitu Depeche Mode - "Enjoy The Quiet" zawiera w zestawie płytę DVD z koncertem, płytę CD oraz w ramach bonusu - koncert Wacken z roku 2006, który możemy zarówno wysłuchać, jak i obejrzeć, gdyż również znalazł się na płycie DVD, choć jego jakość audiowizualna pozostawia nieco do życzenia. Występ z 2006 roku został zamieszczony w surowej, niemalże bootlegowej wersji w odróżnieniu od koncertu z 2012, który cechuje się bardzo solidnym, łojącym uszy brzmieniem. Al Jourgensen i jego kompania zebrali pod sceną ponad siedemdziesiąt tysięcy fanów. W składzie można usłyszeć i zobaczyć gitarzystę Mike'a Scaccię, który kilka miesięcy później, mianowicie w grudniu, niespodziewanie umarł, zdążywszy zarejestrować partie gitary na najnowszy, a zarazem ostatni, jak twierdzi Al Jourgensen - album Ministry, zatytułowany "From Beer To Eternity". Ubiegłoroczny koncert na festiwalu Wacken został określony przez lidera (którego wypowiedź przytoczono we wkładce) jako jeden z ostatnich oficjalnych zapisów video w historii zespołu.

Występ trwa około godzinę i składa się z trzynastu utworów, spośród których dominują reprezentanci ostatnich albumów: "Relapse" oraz "trylogii antybushowskiej". Znalazło się również miejsce dla kompozycji nieco starszych, jak "Thieves" czy pochodzące ze słynnego albumu "Psalm 69" koncertowe pewniaki "New World Order (N.W.O.)" oraz "Just One Fix". Tracklista starszego o sześć lat koncertu jest w 50% zbieżna z koncertem ubiegłorocznym: siedem utworów powtórzyło się; pozostałe natomiast ustąpiły miejsca propozycjom nowszym.

Szczególne wrażenie robi otwierający koncert wściekły "Ghouldiggers" z pojawiającymi się na ekranie interesującymi, zaczerpniętymi z teledysku, wizualizacjami oraz scenką, w której Al Jourgensen rozmawiając z blondwłosą sekretarką, bez skutku stara się uzyskać połączenie telefoniczne z managerem. Zespół nie stosuje wobec słuchaczy żadnej taryfy ulgowej. Amerykanie atakują od pierwszych sekund, pędząc na złamanie karku, łomocząc jednostajną perkusją, wściekłymi thrash metalowymi riffami okraszonymi elektroniką. Sam wokalista podczas tego występu jest jednakże nieco statyczny, jak gdyby nieco obciążony trudami trasy koncertowej, jednakże strun głosowych bynajmniej nie myśli oszczędzać. W głównej mierze stoi oparty o mikrofon przyozdobiony gustownie wyglądającą czaszką, a w przerwach między utworami ogranicza się do lakonicznych, jednozdaniowych zapowiedzi utworów, aby nie fundować słuchaczom niepotrzebnych przestojów wywołanych przedłużającą się konferasjerką. Jeżeli o minusy chodzi, to żal niestety patrzeć na zebraną publiczność, która przy tak intensywnej, bezkompromisowej muzyce zachowuje się jak mucha w smole.

"Enjoy The Quiet - Live At Wacken 2012" to wydawnictwo, które niespodziewanie, za sprawą śmierci gitarzysty Mike'a Scacci, nabrało wyjątkowego charakteru w dyskografii grupy jako ostatnie DVD ze zmarłym gitarzystą, na którym został zarejestrowany jeden z jego ostatnich występów. Zobaczymy czy Al Jourgensen będzie konsekwentny w swoim postanowieniu dotyczącym uśmiercenia grupy. Póki co jest to ostatni album koncertowy wydany pod szyldem Ministry. Kto wie, czy za kilka lat nie powrócą na scenę, tak jak to planowali przed wydaniem "Relapse", aby stworzyć następczynię "From Beer To Eternity"? Pół żartem, pół serio można stwierdzić, że w dużej mierze będzie to zależało od tego, kto wygra przyszłe wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Jeśli będzie to kandydat Republikanów, to niewykluczone, że o Jourgensenie i jego dokonaniach muzycznych oraz politycznej kontestacji jeszcze usłyszymy.

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
3.8.2013

Wydawca:
Universal Music

Lista utworów:

Wacken 2012

1. Ghouldiggers
2. No "W"
3. Rio Grande Blood
4. LiesLiesLies
5. 99 Percenters
6. Life Is Good
7. Waiting
8. Relapse
9. New World Order (N.W.O.)
10. Just One Fix
11. Thieves

Bonus: Wacken 2006

1. Fear Is Big Business
2. Señor Peligro
3. No "W"
4. Rio Grande Blood
5. The Great Satan
6. Waiting
7. LiesLiesLies
8. Worthless
9. Wrong
10. New World Order (N.W.O.)
11. Just One Fix
12. Thieves
13. Khyber Pass
14. Psalm 69

Informacje o wykonawcy

Ministry

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.