Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Collage „Baśnie”

7 Października 2013


Marzenia się spełniają - już niedługo dojdzie do reaktywacji kultowego Collage, który wzorował się na najlepszych zagranicznych zespołach z kręgu rocka neoprogresywnego, głównie Marillion. Na debiutanckim albumie "Baśnie" słychać wyraźne wpływy tego genialnego stylu, ale co najważniejsze - jest on zaśpiewany w całości w naszym rodzimym języku przez Tomasza Różyckiego, który później odnalazł się w Believe - grupie dowodzonej przez gitarzystę Mirosława Gila. Według mnie w 1990 roku światło dzienne ujrzał album kanoniczny w historii polskiego rocka.

Instrumentarium użyte na płycie w pełni pozwala muzykom na malowanie muzycznych pejzaży, z których znani byli dotychczas zachodni przedstawiciele art-rocka. Największa w tym zasługa Jacka Korzeniowskiego, którego klawiszowe zagrywki zachwycają w każdym utworze, szczególnie w tytułowych "Baśniach" - trwającym ponad 10 minut opus magnum albumu. Charakterystyczne jest również brzmienie gitary Gila (znakomite solo pod koniec "Rozmowy") i głos Różyckiego interpretujący klimatyczne, baśniowe teksty. Trudno na tej płycie znaleźć utwór gorszy, odstający od reszty. Wszystkie są podobne w brzmieniu i tworzą zgraną całość, dlatego 45 minut obcowania z tą muzyką mija jak mgnienie oka.

Co ciekawe, w 1990 roku nie było w Polsce zainteresowania rockiem progresywnym i trudno było muzykom ujawnić szerszej publiczności nagrany już w 1989 roku materiał. Przełomem było wydanie albumu w formie kompaktowej we Włoszech, dzięki czemu kariera zespołu nabrała przyspieszenia i pozwoliła na zagraniczny kontrakt, który zaowocował zarejestrowaniem w Holandii kolejnego albumu grupy, "Moonshine" (nagranego z nowym wokalistą Robertem Amirianem w całości po angielsku). Jest duża różnica między tymi dwiema płytami, ponieważ polskie studio, w którym dokonano nagrań na "Baśnie" nie sprostało wymaganiom takiej muzyki i brzmienie jest, co tu ukrywać, dosyć kiepskie .

Skojarzenia z Marillion może również nasuwać okładka płyty z baśniowym skrzatem przypominającym brytyjskiego Jestera. Sam Wojciech Szadkowski, jeden z założycieli zespołu, wspominał, że był pod wrażeniem grafiki Marka Wilkinsona i chciał stworzyć własnego, swojskiego bohatera okładek albumów Collage. Dzięki temu zabiegowi często zdarzało się, że "Baśnie" trafiały do działu z muzyką dla dzieci...

Bartłomiej Wójcik

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
1990

Wydawca:
Polton

Lista utworów:

1. Jeszcze jeden dzień
2. Ja i Ty
3. Kołysanka
4. Baśnie
5. Dalej dalej
6. Stare ścieżki
7. Fragmenty
8. Rozmowa

Informacje o wykonawcy

Collage

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.