Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Children Of Bodom „Halo of Blood”

24 Października 2013

Ku fanom metalu od dawna, niezawodnie wyciąga swą dłoń urodzajna Skandynawia, matka sporej gromadki growlującej dziatwy. Tego roku to w Finlandii na świat przyszło kolejne metalowe dziecko - z Krwistą Aureolką - i dołączyło do zastępów studyjnych zespołu Children of Bodom.

Od razu należało by zaznaczyć, że CoB nie spuścili z tonu i w "Halo of Blood" raczą nas konkretnym, żywym melodeathem. W pierwszych już sekundach nagrań następuje zderzenie z zawrotnie szybką perkusją, hałaśliwymi, mocno przestrojonymi gitarami i chropowatym wokalem Alexi Laiho. To wszystko podgrzane wyrazistymi riffami. Utwór tytułowy jest krótką, bo zaledwie trzyminutową, zbitą dźwiękową agresją, z dawno nie słyszanym u Childrenów tak grzmiącym popisem Raatikainena. Stopniowo robi się bardziej melodyjnie. Następujące po sobie "Scream for Silence" i "Transference", choć niespecjalnie intrygujące, to całkiem chwytliwe (jakkolwiek niestosownie może to brzmieć w odniesieniu do muzyki deathmetalowej). Efekt osiągnięto m.in. dzięki harmonijnym klawiszom (do łask wraca, przez wielu uważany za niedocenianego, Janne Wirman).

Największym chyba zaskoczeniem na płycie, jak i w całym dorobku zespołu, okazał się być niepozornie usytuowany na pozycji siódmej utwór "Dead Man's Hand On You". Po przebyciu niełatwej, sześcioczęściowej podróży, progresywne wręcz wejście gitary akustycznej i delikatne uderzenia w biało-czarną klawiaturę pianina wprawiają w niemałe osłupienie. Pojawiający się po chwili czysty, szepczący wokal i zwalniające riffy dają chwilę na odpoczynek rozwrzeszczanemu umysłowi słuchacza. Po pięciu minutach wszystko wraca do poprzedniego stanu rzeczy i ponownie możemy dać się ponieść pozornie nieokiełznanej lawinie dźwięków. Poprzez przyśpieszone, ciężkie tempo w "Damage Beyond Repair" i mocno gitarowe "All Twisted" o nośnym refrenie, docieramy do wieńczącego krążek "One Bottle And A Knee Deep". Siekające mózg elektryki stanowią jedynie tło dla kojarzącego się szantowo tekstu (prawiącego o Jeziorze Bodom) oraz ogniskowo brzmiącej melodii wokalu.

Miłośnikom melodic death metalu nowy album Children of Bodom powinien przypaść do gustu ze względu na bujność treściwych solówek, nie tylko gitarowych, a również klawiszowych. Zespół pozwolił popisać się swoim instrumentalistom, czego trochę brakowało na ich ostatnich płytach. Na nowym krążku band połączył swój pierwotny styl z innowacyjnymi dla nich eksperymentami, tworząc grunt pod spotkanie wielbicieli ich dawnej twórczości z fanami nowszej. Zarówno pierwsi jak i drudzy już w listopadzie będą mieli sposobność poznać Halo of Blood w wersji live na dwóch koncertach CoB w Polsce (24.11 w Krakowie i 25.11 w Warszawie).

Sonia Stępień

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
7.6.2013

Wydawca:
Nuclear Blast / Warner Music Poland

Lista utworów:

1. Waste of Skin
2. Halo of Blood
3. Scream For Silence
4. Transference
5. Bodom Blue Moon (The Second Coming)
6. Your Days Are Numbered
7. Dead Man’s Hand on You
8. Damaged Beyond Repair
9. All Twisted
10. One Bottle and A Knee Too Deep


Informacje o wykonawcy

Children Of Bodom

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.