Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


The Whigs „Enjoy The Company”

16 Listopada 2013

Jako fan muzyki rockowej od dłuższego czasu zastanawiam się nad fenomenem miasta Athens w stanie Georgia. To nieduże, amerykańskie miasteczko, w którym żyje ok. 120 tys. ludzi już od dziesiątek lat jest swoistą wylęgarnią fantastycznych zespołów. R.E.M., The B-52's, Neutral Milk Hotel, czy Flat Duo Jets (ci może mniej znani, ale gdyby nie oni, nie byłoby The White Stripes, a to już poważna sprawa) - wszystkie te kapele wywodzą się właśnie z Athens. Ale po co ja o tym piszę? Otóż z Athens pochodzi również zespół The Whigs, który niedawno wydał swoją czwartą płytę pod tytułem "Enjoy the Company". Trio w składzie: Parker Gispert (gitara i wokal), Julian Dorio (perkusja) i Timothy Deaux (bas) od mniej więcej dekady próbuje zawładnąć rockandrollowym światem, a także dorównać osiągnięciami i sławą swoim wybitnym, wyżej wymienionym krajanom. Ani jedno, ani drugie niekoniecznie im wychodzi, choć proponują oni całkiem przyjemną dla ucha, lekką, nieskomplikowaną i momentami szorstkawą muzykę spod znaku indie z domieszką klasycznego garażu, coraz mniej słyszalną na kolejnych albumach.

Płyty "Enjoy the Company" z całą pewnością nie można uznać za "odkrywczą", czy "przełomową". Doświadczymy na niej jednak uczucia zaskoczenia i to już na samym początku albumu. Pierwszą piosenką, z którą przychodzi nam się zmierzyć tuż po odpaleniu płyty, jest "Staying Alive". Utwór ośmiominutowy - co już jest sporym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że zespoły tego typu lubują się raczej w krótszych formach - rozpoczynający się bardzo klasycznie, od alternatywnego gitarowego grania w średnim tempie z chwytliwym refrenem. Później, trochę niespodziewanie, pojawia się sekcja dęta, która powoduje, że kompozycja przybiera na sile, aby w finalnej fazie rozjechać się na wszystkie strony i zakończyć czymś w rodzaju delikatnie ugładzonego noise rocka.

Mielibyśmy do czynienia z płytą genialną, gdyby każdą piosenkę z "Enjoy the Company" można było opisać w ten sposób. Niestety to już koniec atrakcji. Jednakże, wciąż możemy wyróżnić kilka zgrabnych, rockowych kawałków z pazurem (no może pazurkiem). Takimi utworami są choćby "Gospel", czy "Summer Heat". Porządne, szybko wpadające do głowy i umiarkowanie energiczne piosenki, czyli po prostu to, co panom z The Whigs wychodzi najlepiej. Podobnie rzecz ma się z utworem "Waiting". Mamy tu do czynienia z klasycznym, rockandrollowym riffem, który słyszeliśmy już w dziesiątkach tysięcy innych piosenek, a i tak nam się jeszcze nie znudził. Mocną pozycją jest także utwór w podobnym klimacie, czyli "Rock and Roll Forever". Tytuł w tym wypadku mówi sam za siebie. Tak na marginesie polecam sprawdzić teledysk do tej piosenki, który w moim mniemaniu jest absolutnie wspaniały (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_Fc5Gkvvc2M). Proponuję również urządzić sobie w gronie znajomych konkurs na to, ile legendarnych zespołów rockowych pojawiających się w klipie jesteśmy w stanie wyliczyć (ja poznałem 63).

Co do reszty płyty, jest ona trochę bardziej rozczarowująca. Owszem, w alternatywno-garażowym graniu powinno znaleźć się miejsce dla utworów bardziej stonowanych, delikatnych, czy nawet balladowych, musi to mieć jednak swoje uzasadnienie, a przede wszystkim, prezentować wysoki poziom i pomimo lżejszej formy, wciąż mocno oddziaływać na słuchacza w odmienny sposób. Natomiast piosenki takie jak "After Dark", czy "Thank You" są po prostu nudne. Słucha się ich kompletnie bez żadnych emocji, wręcz trzeba przez nie przebrnąć, co może negatywnie wpłynąć na odbiór całego wydawnictwa.

"Enjoy the Company" to płyta dobra. Nie czuć może na niej tej iskry bożej, nie udało się też uniknąć kilku ewidentnych zapychaczy. Ostatecznie jednak, album ma przyjemny, nieinwazyjny ton i jest dobrą opcją dla kogoś, kto lubi granie z pogranicza indie, alternatywy i garażu lub musi akurat posprzątać pokój, a zwykł to robić przy jakiejś niezobowiązującej muzyce w tle.

Sebastian Noworol

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
13.5.2013

Wydawca:
Warner Music Poland

Lista utworów:

1. Staying Alive
2. Gospel
3. Tiny Treasures
4. Summer Heat
5. After Dark
6. Waiting
7. Couple of Kids
8. Thank You
9. Rock and Roll Forever
10. Ours

Informacje o wykonawcy

The Whigs

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.