Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


KAT „Rarities”

29 Listopada 2013

Są zespoły tak ważne dla rodzimej sceny rockowej, że każdy przejaw ich działalności, a zwłaszcza nowe wydawnictwo płytowe, musi wzbudzać szerokie zainteresowanie. Podobnie jest w przypadku płyty "Rarities" - najkrócej pisząc kompilacji nieznanych dotąd utworów Kata, pochodzących z wczesnego okresu, gdy styl zespołu jeszcze nie przybrał dojrzałej, znanej nam formy.

Na pewno to ciekawostka i gratka dla fanów, ale nie tylko. Prezentowany materiał, choć ustępuje jakością klasycznym płytom Kata, pokazuje jednak dobitnie, że późniejszy sukces kapeli zbudowany został na solidnych podstawach. Zespół na samym początku lat 80. już mógł się podobać, choć bliski był kanonom klasycznego hard rockowego grania. Przełom miał dopiero nastąpić, głównie z inspiracji cięższymi zespołami z nurtu N.W.O.B.H.M., rodzącym się black metalem (Venom) i thrashową sceną zwłaszcza. W swych pierwszych nagraniach Kat jest świadomy stylu, który chce obrać - tylko że nagłe zmiany na metalowej scenie, jakie miały nastąpić w połowie lat 80, wywróciły wszystko do góry nogami, porywając w swój wartki i niszczycielski nurt także Kata.

Kawałki takie jak "Wyrokiem Sądu Bożego", czy "Skazaniec" brzmią bardzo rasowo, oparte są na klasycznych riffach, gdzieś tam odnoszących się do ikon w postaci Black Sabbath, czy innych tuzów hard rockowego grania z poprzedniej jeszcze dekady. Nic dziwnego, że już wtedy zespół zwracał na siebie uwagę. Bliższe to zdecydowanie ówczesnej propozycji TSA niż raczkującego jeszcze Slayera oraz bardziej zachowawcze, niż późniejsze dokonania. Na pełne rozwinięcie mrocznych skrzydeł miał jeszcze przyjść czas. Może "Zemsta" zdradza już pewne fascynacje nowościami z brytyjskiej sceny metalowej i nie jest bardzo odległa od utworów z pierwszej płyty Iron Maiden powiedzmy. Kawałki takie jak "Bez pamięci" pokazują natomiast spore predyspozycje do pisania balladowych pereł. Kostrzewski w swych lirykach stara się przywołać podniosły, trochę niesamowity klimat, ale nie ubiera jeszcze tekstów w mroczne, satanistyczne treści. Potrafi natomiast rozliczać się z trudnym dzieciństwem (balladowe "Delirium Tremens").

Kompilację uzupełniają koncertowe nagrania z Jarocina, w tym heavy metalowi "Mocni Ludzie", czy znany doskonale z pierwszej płyty ("666") "Diabelski Dom Cz. I". Jakość nagrań oraz poziom wykonawczy być może nie powalają, niemniej wiernie, bez polepszania czegokolwiek, portretują interesujący moment w historii polskiego rocka i zaznaczają ważne miejsce Kata w tejże.

Prawdziwym rarytasem na "Rarities" jest natomiast anglojęzyczna wersja "Porwanego obłędem", czyli "Menaced" (także z dołączonym teledyskiem), który miał promować drugi album zespołu poza granicami kraju. Tutaj mamy już do czynienia z zespołem w pełni dojrzałym, pewnym swego, niezwykle mocnym i sugestywnym w treści. Bliski standardom płyty "Reign In Blood" Slayera, wściekły, szybki thrash metal, w dość brudnym, podziemnym wykonaniu i prawie growlującym Kostrzewskim, pokazuje dobitnie, że Kat parę lat po swych pierwszych, młodzieńczych nagraniach, miał w rękach wszystkie karty, by zawojować undergroundowy, metalowy świat.

Dla fanów Kata, rodzimego metalu i rockowych kronikarzy "Rarities" to rzecz obowiązkowa. O legendę wszak chodzi i korzeń, z którego wyrosła polska ekstremalna scena, znacząca w końcu i w świecie. Przecierali szlaki, byli prekursorami. Za to wielki szacunek. "Rarities" to interesujący portret początków kultowej kapeli.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
12.11.2013

Wydawca:
Metal Mind Productions

Lista utworów:

1. Wyrokiem Sądu Bożego
2. Robak
3. Skazaniec
4. Zemsta
5. Bez Pamięci
6. Delirium Tremens (Jarocin)
7. Diabelski Dom I (Jarocin)
8. Mocni Ludzie (Jarocin)
9. Skazaniec (Jarocin)
10. Manaced
11. Instrumental
12. Manaced (video)

Informacje o wykonawcy

KAT

Inne recenzje płyt wykonawcy

KAT - Acoustic - 8 filmów
KAT „Acoustic - 8 filmów&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Kamil Pietrzyk
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.