Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Joe Cocker „Fire It Up. Live”

5 Grudnia 2013

Joe Cocker jaki jest, każdy słyszy. Właściwie wystarczyłby taki komentarz do płyty "Fire It Up. Live", by każdy mógł się zorientować, że wszystko udało się znakomicie. Na albumie zawiera się to, co najlepsze w dorobku Brytyjczyka, oczywiście w wersji na żywo. Kto tęsknił za koncertowymi wykonaniami ulubionych hitów wokalisty, dostaje teraz odpowiednią kompilację, nagraną podczas koncertu w niemieckiej Kolonii. Dwupłytowe wydawnictwo nie odda oczywiście wizualnego rozmachu wielkiego stadionu, niemniej jest doskonałą namiastką świetnego widowiska, jakie Cocker zgotował licznie zebranym fanom. Z pewnością na tym albumie właściciel charakterystycznego, zachrypniętego głosu i towarzyszący mu muzycy są w wysokiej formie.

Kto spodziewa się usłyszeć na żywo takie hity jak "N'oubliez Jamais", "Summer In the City", "Unchain My Heart", czy "You Can Leave Your Hat On", ten się nie zawiedzie. Joe doskonale wie, czego oczekuje publiczność i daje jej to w prezencie. W dodatku należy zaznaczyć, że wszystko brzmi znakomicie, choć fakt, że wersje koncertowe nie odbiegają bardzo od tych studyjnych może być dla niektórych pewnym minusem. Niemniej mocna sekcja rytmiczna, rockowa gitara, bluesowo - swingujące klawisze i soulowy powab wokali towarzyszących Cockerowi pań (Nichelle Tillman i Laura Janes Jones) nadają całości odpowiedniej mocy i czaru. Wszystko też brzmi naturalnie i stylowo.

Do jasnych punktów albumu należy z pewnością nieśmiertelne "With A Little Help From My Friends", którego brawurowe wykonanie podczas koncertu w Woodstock, odbiegające mocno od pierwowzoru The Beatles, z miejsca uczyniło z Cockera gwiazdę. Może dzisiaj nieco brak mu tamtej zadziorności, ale w tym wypadku dawna magia została przywołana. Chociaż w beatlesowiskim "Come Together", również zagranym w Niemczech, zabrakło mocy i feelingu oryginału. Niemniej Cocker potrafi czarować swym głosem (jak w "You Are So Beatifull") i tworzyć kameralny nastrój nawet na wielkim obiekcie - wystarczy posłuchać "You Don't Need A Milion Dollars", gdzie wokaliście towarzyszy akustyczna gitara. W "Cry My River" mamy sporo soluowego czaru, w "You Love Me Back" klawisze nadają całości klimatu, a w "Fire It Up" podano nam gospoelową moc i intrygujące zaśpiewy.

Udana koncertowa płyta. Dla fanów Joe Cockera znakomity prezent na Gwiazdkę. Dla tych, którzy jeszcze nie znają dorobku wokalisty (a możliwe, że się tacy uchowali) będzie to dobre wprowadzenie do jego twórczości.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
8.10.2013

Wydawca:
Sony Music Poland

Lista utworów:

CD 1
1. I Come In Peace
2. Feelin’ Alright
3. The Letter
4. When The Night Comes
5. You Love Me Back
6. I’ll Be Your Doctor
7. Up Where We Belong
8. Come Together
9. Eye On The Prize
10. You Don’t Need A Million Dollars
11. You Are So Beautiful
12. Younger

CD 2
1. Fire It Up
2. N’oubliez Jamais
3. You Can Leave Your Hat On
4. Unchain My Heart
5. With A Little Help From My Friends
6. Summer In The City
7. Hard Knocks
8. Cry Me A River
9. You Don’t Know What You’re Doing To Me

Informacje o wykonawcy

Joe Cocker

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.