Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Scorpions „MTV Unplugged – Scorpions Live in Athens”

11 Grudnia 2013

Słynni germańscy herosi (z polskim rodzynkiem w składzie w osobie Pawła Mąciwody), którzy bez mała pół wieku temu ochrzcili się mianem skorpionów, swoim najnowszym wydawnictwem wyruszyli na podbój Hellady wyposażeni w łagodniejsze oręże. Otóż postanowili zagrać koncert "bez prądu", czyli w akustycznych aranżacjach zastępujących gitarowy czad. Ciśnie się na usta łaciński zwrot "nihil novi", wszak długo by wymieniać wszystkie zespoły, które zdecydowały się na podobny zabieg, a należy przypomnieć, iż w przypadku Scorpions jest to już drugie po "Acoustic" tego typu wydawnictwo. Zespół od zawsze uchodził za mistrza łagodnego, balladowego grania, toteż brzmienia akustycznych gitar czy smyczków nie wpłyną ujemnie na ich muzykę. To piosenki takie jak "Wind Of Change" czy "Still Loving You" zapewniły zespołowi powszechną popularność i szacunek, jednakże sprowadzanie twórczości autorów "Blackout" do ballad jest już przesadą. Koncert w ateńskim teatrze "Lycabettus" wzbogacili zaproszeni goście, których dobór zdaje się nieco zaskakujący, gdyż oprócz Mortena Harketa - znanego z A-ha, pozostali goście w osobach Johannesa Stratego i wokalistki CÄTHE są - przynajmniej dla mnie (i podejrzewam, że także dla wielu innych) postaciami całkowicie anonimowymi.

Na albumie "MTV Unplugged - Live In Athens" otrzymujemy mniej więcej przekrój całej kariery Klausa Meinego i spółki, począwszy od najbardziej klasycznego i tradycyjnie hard rockowego, a przy tym najlepszego okresu z Ulim Jonem Rothem w składzie - po twórczość "postrothowską", w większym stopniu otwartą na melodyjność i przebojowość. Złote czasy z "niemieckim Hendrixem" reprezentują na płycie znakomicie zaaranżowane "Pictured Life" (tutaj czarowanie Rotha zastępuje harmonijka ustna), "Speedy's Coming", piękne "Born To Touch Your Feelings" czy "In Trance", gdzie Klausa wspomaga wokalistka CÄTHE. Bardzo skromnie natomiast są prezentowane dokonania najnowsze, co w przypadku zespołu o takiej przeszłości nie powinno specjalnie dziwić. Ostatnią płytę studyjną z premierowymi utworami, jaką jest "Sting In The Tail" reprezentują energetyczny utwór tytułowy oraz piękna ballada, wprost stworzona do warunków unplugged - "The Best Is Yet To Come". Pominięto całkowicie dwa poprzednie albumy z udziałem naszego basisty. Zamiast tego Niemcy zafundowali fanom dwa nowe utwory: "Dancing With The Moonlight" oraz "Rock'n'Roll Band". Są to dobre, i aż chce się rzec, że bardzo staroświeckie piosenki, którym przydałyby się jednak gitary elektryczne, bo w odsłonach akustycznych zdają się nieco wyblakłe.

Pozostałymi niespodziankami są kompozycje solowe: instrumentalny popis Matthiasa Jabsa "Delicate Dance", zaśpiewana przez niezbyt utalentowanego wokalnie Rudolfa - "Love Is The Answer" oraz "Follow Your Heart" Klausa. Ostatnim albumem sprzed "Żądła", którego utwory zostały wysłane na delegację do Hellady, jest słusznie niedoceniany "Pure Instinct" z 1996 roku. Pochodzące z tej płyty piosenki "When You Came Into My Life (z Rudolfem Shenkerem grającym na sitarze) oraz "Where The River Flows" wypadły na koncercie wspaniale, znacznie lepiej niż w wersjach studyjnych, zwłaszcza druga z tych piosenek, która dzięki harmonijce i stalowej gitarze naprawdę przywołuje na myśl płynącą rzekę, a nie mętne bajoro. Słabszym elementem płyty jest natomiast udział gości, którzy sprawiają nieodparte wrażenie postaci z innej bajki, także Morten Harket - znakomity norweski wokalista A-ha - został przydzielony do najbardziej wyeksploatowanej piosenki "Skorpionów",czyli do "Wiatru przemian", który dzięki jego udziałowi zyskał jeszcze więcej na patosie, przez co stał się trudnym do zniesienia. Warto pochwalić natomiast orkiestrę, która niewątpliwie wzbogaca tło, czy to dodając mocy w "Blackout", czy ujmować pięknym liryzmem w przearanżowanym na pianino i smyczki, skróconym niestety o piękną solówkę - "Still Loving You".

Nie chcę wyjść na cynika pisząc, że Scorpionsi, którym niewątpliwie nieco stępiło się żądełko w przeciągu ostatnich lat, i którzy przymierzają się przecież do emerytury, postawili na łatwy zysk, jakim z pewnością w ich przypadku jest nagranie akustycznej płyty koncertowej z balladami i największymi przebojami. W kilku przypadkach ten album mnie bardzo miło zaskoczył. Kilku piosenek bardzo na tej płycie brakuje, jednakże część z nich znalazła się na wydanej w 2001 roku "Acoustice", więc z drugiej strony pozostaje się cieszyć, że setlisty obu płyt się ze sobą tak mocno nie pokrywają. Dla wyznawców Scorpionsów "MTV Unplugged - Live In Athens" jest i tak pozycją obowiązkową, natomiast słuchacze nie szalejący za Niemcami, aczkolwiek podchodzący do nich z należnym im respektem, mogą spokojnie potraktować to wydawnictwo jako miło brzmiącą dla ucha ciekawostkę w dyskografii grupy.

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
3.12.2013

Wydawca:
Sony Music Poland

Lista utworów:


1. Sting In The Tail
2. Can’t Live Without You
3. Pictured Life
4. Speedy’s Coming
5. Born To Touch Your Feelings
6. The Best Is Yet to Come
7. Dancing With The Moonlight
8. In Trance (with CÄTHE)
9. When You Came Into My Life
10. Delicate Dance (Matthias Solo)
11. Love Is The Answer (Rudolf Solo)
12. Follow Your Heart (Klaus Solo)
13. Send Me An Angel
14. Where The River Flows
15. Passion Rules The Game
16. Rock You Like A Hurricane (with Johannes Strate)
17. Hit Between The Eyes
18. Drum-Athenica, PiTTi vs. James
19. Rock ‚n’ Roll Band
20. Blackout
21. Still Loving You
22. Big City Nights
23. Wind Of Change (with Morten Harket)
24. No One Like You
25. When The Smoke Is Going Down

Informacje o wykonawcy

Scorpions

Inne recenzje płyt wykonawcy

Scorpions - Sting In The Tail
Scorpions „Sting In The Tail&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Joanna Mielczarska
Scorpions - Return To Forever
Scorpions „Return To Forever&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Paweł Lach
Scorpions - Unbreakable
Scorpions „Unbreakable&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Bartłomiej "Eternus" Biga
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.