Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Future Of The Left „How To Stop Your Brain In An Accident”

19 Grudnia 2013

Lubicie granie, które sprawia zarówno wielką radość, jak i trochę bólu? Coś chropowatego i nieprzyjemnego, a jednocześnie poruszającego? Jeżeli tak, to zrecenzowana poniżej płyta jest czymś właśnie dla was. Mowa rzecz jasna o najnowszej, czwartej już płycie walijskiego zespołu Future Of The Left zatytułowanej "How To Stop Your Brain In An Accident". Grupa założona w 2005 roku na zgliszczach legendarnej (dla dość wąskiej grupy odbiorców) post hardcore'owej kapeli Mclusky miała już w swej historii kilka wzlotów i upadków, przynajmniej tych dotyczących kwestii czysto muzycznych. Zespół dowodzony przez gitarzystę i wokalistę Andy'ego "Falco" Falkousa początkowo dość mocno nawiązywał do muzyki granej przez swego poprzednika, by następnie udelikatnić nieco brzmienie i nadać utworom więcej "piosenkowości". Nie obyło się również bez eksperymentów na przykład z eletroniką.

Na szczęście nagrywając "How To Stop Your Brain In An Accident" panowie z Future Of The Left postanowili powrócić do takiego grania, które najlepiej im wychodzi. Płyta funduje nam potężną dawkę (wydawałoby się) nieprzystępnej, brudnej i wściekłej muzyki pełnej połamanych temp i rwanych riffów. Doskonałym tego przykładem jest choćby piosenka otwierająca album, mianowicie "Bread Cheese Bow And Arrow", a także inne, takie jak "Future Child Embarassment Matrix" czy "I Don't Know What You Ketamine". Taki właśnie bezczelny post hardcore z wyraźnymi wpływami noise rocka dominuje na całości płyty, choć nie jest jedyną formą, z którą możemy się tu zetknąć.

Znalazło się między innymi miejsce dla utworów bardziej indie, jak choćby "The Real Meaning of Christmas", "Donny Of The Decks", czy wręcz ballad, na przykład "Why Aren't I Going To Heaven". Kawałek ten zamyka całą płytę i zdecydowanie wyróżnia się na tle reszty dość zaskakującym jak na Future Of The Left klimatem. Jest on bowiem bardzo spokojny, akustyczny, zagrany trochę bluesowo, czego raczej nie spodziewaliśmy się po tej kapeli. Cokolwiek jednak muzycy by zagrali, nie mamy tak naprawdę pewności, czy to, co nam przekazują jest na serio, czy jedynie jakimś żartem, albo ironią. Odczucie to wypływa głównie z warstwy tekstowej albumu i potęgowane jest przez charakterystyczny, agresywny i zmanierowany wokal Falkousa oraz muzyczną niekonsekwencję, czyli żonglowanie nastrojami, tempami... w zasadzie wszystkim, czym się da. Z jednej strony musimy brnąć w niezbadane i niebezpieczne zakątki siermiężnego post hardcore'u, z drugiej nasze uszy koją przyjemne balladki, a z trzeciej bawimy się przy prostych, rockandrollowych kawałkach, jak "The Male Gaze", czy w mniejszym stopniu "Johnny Borrell Afterlife". Ten pozorny chaos jest dużą zaletą płyty, ponieważ nie pozwala on odpocząć słuchaczom choćby na chwilę, tym samym i zapewniając im muzyczną przejażdżkę pełną wielu niespodziewanych zakrętów zwykle na dużej prędkości.

"How To Stop Your Brain In An Accident" to płyta, z którą warto się zapoznać, o ile nie jest się uprzedzonym do undergroundowej i mniej medialnej odmiany rocka. Muzycznie album miażdży. Świetne brzmienie, dużo ciekawych pomysłów, emocje i bezkompromisowość - to wszystko na tej płycie jest, a wiadomo, że nie zawsze wyżej wymienione czynniki potrafią naraz zaistnieć na jednym wydawnictwie. Zdecydowanie warto posłuchać!

Sebastian Noworol

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
21.10.2013

Wydawca:
Prescriptions

Lista utworów:


1. Bread, Cheese, Bow and Arrow
2. Johnny Borrell Afterlife
3. Future Child Embarrassment Matrix
4. The Male Gaze
5. Singing Of The Bonesaws
6. I Don't Know What You Ketamine
7. French Lessons
8. How To Spot A Record Company
9. Donny Of The Decks
10. She Gets Passed Around At Parties
11. Something Happened
12. The Real Meaning Of Christmas
13. Things To Say To Friendly Policemen
14. Why Aren't I Going To Hell?

Informacje o wykonawcy

Future Of The Left

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.