Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Oberschlesien „I”

27 Grudnia 2013

Pochodzący z Piekar Śląskich muzycy tworzący zespół Oberschlesien określani mianem "śląskiego Rammsteina" postanowili połączyć pisane po śląsku teksty z muzyką budzącą wręcz nachalne skojarzenia z germańskim pierwowzorem. Kapela nie próbuje nawet się od tej "łatki" odżegnywać, a świadczy o tym fakt, że na płycie składającej się z dwunastu utworów znalazło się miejsce dla aż trzech coverów autorów "Mutter". Rzecz jasna - ze śląskimi tekstami, a mowa tu o "Jo chca" ("Ich will"), "Szola" ("Spiel mit mir") czy "Żryj" ("Spring"). Chociaż są to covery, to można się w nich dosłuchać autorskich dodatków, jak np. zagrany na gitarze motyw z najpopularniejszych śląskiej piosenki ludowej - "Poszła Karolina do Gogolina".

Pozostałe utwory równie mocno nawiązują do twórczości Niemców, mogłyby nawet być z miejsca uznane za utwory ich autorstwa. Łączenie śląszczyzny z "tanz metalem" jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ twardo brzmiąca, "dudniąca" "śląska godka", nieskłonna do zdrobnień czy miękkości, a przy tym zawierająca liczne germanizmy, idealnie komponuje się z motoryczną muzyką, okraszoną marszowymi, ciężkimi jak robota na "grubie" (śl. kopalnia) riffami i miarowymi tąpnięciami Marcela Różanki w bębny. Wspomnianą przeze mnie twardość "godki" idealnie pokazuje utwór "Bier mie". Słuchacze nie rozumiejący gwary śląskiej mogą nie od razu domyślić się, iż jest to utwór o śmierci, zwłaszcza, że wokalista twardo wykrzykuje w refrenie niepozorne, mylące słowa: "Bier mie, jo ci przaja, bier mie, jo durch cie chca", które w tłumaczeniu na polski (w książeczce znajdują się teksty w dwóch wersjach) znaczą: "Bierz mnie, kocham cię, bierz mnie, ciągle cię pragnę."

Wokalista zespołu - Michał Stawiński, dysponujący niskim głosem, w spokojnych zwrotkach opartych o klawiszowe tła, zwykle posługuje się iście lektorską melodeklamacją, w mocniejszych fragmentach pokazuje, że jest w stanie solidnie i po męsku ryknąć ("Jadymy durch"). W lirycznych motywach, których także na płycie nie brakuje, udowadnia, że "poradzi" (śl. potrafi) przekonująco zaśpiewać, co obrazuje wzruszająca ballada "Mamo" poświęcona pamięci niespodziewanie zmarłej mamy perkusisty zespołu. W tekstach po brzegi wypełnionych lokalnym patriotyzmem opiewane są takie wartości jak przywiązanie do małej ojczyzny ("Szola"), historii ("Powstaniec"), do języka, rodziny ("Mamo"), piłki nożnej ("Fusballoki") czy ciężkiej i ryzykownej pracy górnika ("Richter"). Panowie w pomysłowy sposób wplatają w swych utworach motywy odwołujące się do zróżnicowanych tradycji: (fragment modlitwy "Aniele Boży", kołysanka "Z popielnika na Wojtusia" w utworze "Oberschlesien" czy parafraza "Roty" w refrenie "Powstańca").

Górny Śląsk odegrał nieprzecenioną rolę w kształtowaniu rockowej sceny w Polsce. Wystarczy wspomnieć o jego zasługach w bluesie (Dżem, Irek Dudek), rocku progresywnym (SBB) czy metalu (Kat). Członkowie tych zespołów zawsze dumnie podkreślali swoje śląskie rodowody, jednakże nie bardzo przemycali do swojej twórczości elementy śląskiej kultury. Po gwarę śląską, jeśli już, to przeważnie sięgają śląscy kabareciarze czy muzycy ludowi, a nie tzw. "poważni artyści". Tym bardziej cieszy fakt, że etnolekt śląski korzystnie wyszedł na mariażu z industrialnym metalem. Debiutancki album śląskich metalowców rodem z Piekar Śląskich i okolic jest ciekawą propozycją na polskim rynku muzycznym, ponieważ przemyca "godkę" do ciężkiej, metalowej muzyki i prezentuje ją z dumą słuchaczom w całej Polsce. Mam tylko nadzieję, że na przyszłych płytach oprawa muzyczna dla "godki" będzie w większym stopniu autorska, wyzbyta z rammsteinowskich przeróbek, które owszem na koncertach mogą świetnie się sprawdzać, ale na płytach moim zdaniem nie są już konieczne (chyba, że jako bonus tracki). Na koniec chciałbym zaserwować pointę w gwarze muzyków. Chociaż jestem "gorolem" z małopolskich ziem województwa śląskiego, to ze śląszczyzną nieco osłuchałem się w latach studenckich, i myślę, iż to wystarczy, aby stwierdzić, iż "chopy z Oberschlesien wyłonaczyły richtig gryfno płyta".

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
4.12.2013

Wydawca:
Mystic Production

Lista utworów:

1. Jadymy durch
2. Bier mie
3. Futer
4. Jo chca
5. Powstaniec
6. Oberschlesien
7. Szola
8. Richter
9. Żryj
10. Mamo
11. Fusbaloki
12. Robot

Informacje o wykonawcy

Oberschlesien

Inne recenzje płyt wykonawcy

Oberschlesien - II
Oberschlesien „II&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: aniablomberggahan
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.