Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Czaqu „Generacja Lalek”

11 Lutego 2014

Czaqu to toruńsko-włocławska kapela, o której bardzo możliwe, że nigdy nie słyszeliście. Przykre to nieco, bo Panowie istnieją od 2001 roku, mają na koncie dwa albumy studyjne i ponad 300 koncertów u boku gwiazd rodzimej, i nie tylko, muzyki rockowej. Zespół słynie z fantastycznego kontaktu z publiką i energetycznych występów na żywo.

Ich trzeci album "Generacja Lalek" powstawał długo - pierwsze wzmianki o jego nagrywaniu pojawiły się już w 2011 roku, podobnie jak utwór tytułowy - wówczas wydany na singlu. Ale warto było czekać, bo chłopaki nowy album dopieścili i zawarli na nim sporo naprawdę fajnej muzyki.

Chciałbym, jak każdy dziennikarz muzyczny, jakoś zaszufladkować muzykę wykonywaną przez torunian, ale nie jest to zadanie łatwe. Najprościej scharakteryzować ją jako gitarowego rocka z charakterystycznymi partiami klawiszy. Na "Generacji Lalek" pojawiają się również często elementy elektro - czasem jako niezauważalne tło, kiedy indziej odgrywają rolę nieco większą. Choćby w stonowanym, wpadającym w klimaty Depeche Mode "Proszę o spokojny sen". Panowie eksperymentują z formą i generalnie nie ma na krążku dwóch bardzo do siebie podobnych piosenek. We wszystkich przeplatają się wpływy lekko alternatywnie podanej stylistyki grunge z indie rockiem i elementami folku oraz (przede wszystkim) wspomnianym wcześniej elektro.

Trzeba przyznać, że większość utworów ma spory potencjał komercyjny (i niestety pewnie równie małe szanse by zaistnieć w rozgłośniach radiowych). Refreny w "Nadal tu jestem" czy tytułowej "Generacji lalek" wpadają w ucho dość szybko i zostają w głowie na dłużej, a to już duża sztuka, która udała się twórcom tego materiału. Największym hitem może być jednak "Zadziwiające" (do którego nakręcono teledysk), mające w sobie coś niezwykłego, co nie daje o tym utworze zapomnieć. Świetnie słucha się też ewidentnie inspirowanego U2 "W Twych oczach", gdzie zespół umiejętnie buduje emocje.

Poza aspektem instrumentalnym ważne w twórczości Czaqu są dwie rzeczy. Po pierwsze wokal Grzegorza Walczaka, a raczej szerzej - przenikanie się i wzajemne uzupełnianie partii wokalnych i gitar z dźwiękami wydobywanymi przez klawiszowca grupy. Walczak jest naprawdę niezłym wokalistą, potrafi swym głosem wyrażać odmienne emocje, ma wysoką skalę i nie straszne są mu partie śpiewane a'la Bono jak choćby w "W Twych oczach". Drugą wyróżniającą in plus kwestią są dobre teksty - nieskomplikowane, ale zawsze o czymś. Walczak porusza tematy typowe (miłość) jak w "Proszę o spokojny sen", czy wspomnianym wyżej "W Twych oczach", ale również kwestie uzależnienia jednostki od przekazu medialnego ("Generacja Lalek").

Czaqu potwierdza "Generacją Lalek", że drzemie w nim duży potencjał. Szkoda, że dwa poprzednie albumy formacji, też przecież niezłe, przepadły na rynku, gdyż pozbawione były należytej promocji. Teraz, po podpisaniu kontraktu ze znana wytwórnią, może być tylko lepiej. "Generacja Lalek" to dobra płyta, która z pewnością zasługuje na to, by usłyszała o niej szersza widownia. Czego z całego serca zespołowi życzę.

Dominik Zawadzki

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

jfidelk

09:49, 17-02-2014 | zgłoś

Hmm... ani razu mi nie przeszło przez myśl, że "W Twych oczach" jest inspirowane U2 - cały czas za to chodziło mi skojarzenie z Pearl Jam :)

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
20.1.2014

Wydawca:
S.P. Records

Lista utworów:

1. Wejście
2. Generacja lalek
3. Taka gra
4. Nadal tu jestem
5. Za dużo mam
6. Proszę o spokojny sen
7. Zadziwiające
8. Om
9. Wiosłowanie
10. Ludzie mądrzy
11. Dla tych, którzy odeszli
12. W twych oczach
13. Wyjście

Informacje o wykonawcy

Czaqu

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.