Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Within Temptation „Hydra”

8 Marca 2014

Pozytywnie zaskakuje mnie droga, którą idzie Within Temptation. Zespół, który jest synonimem symfonicznego metalu, zaczął zbaczać z wydeptanych ścieżek, szukając swojej tożsamości na nowo. Już na poprzednim krążku Holendrzy odcięli się nieco od swych dotychczasowych dokonań zarówno pod względem muzycznym (płyta jest momentami wręcz power metalowa), jak i w kwestii image'u. Nowy album grupy - "Hydra" umiejętnie rozwija to, co lider WT Robert Westerholt wymyślił podczas nagrywania "The Unforgiving".

Wielką siłą "Hydry" jest jej różnorodność stylistyczna. Każda kolejna piosenka zaskakuje słuchaczy czymś nowym, tak, że w zasadzie nie ma tu dwóch bardzo podobnych do siebie utworów. Źródeł inspiracji w nowym materiale da się znaleźć sporo i chyba nie ma sensu ich tu wymieniać, ale faktem jest, że Within Temptation zerwali z graniem symfonicznego rocka na dobre. Owszem, miejscami pojawiają się orkiestracje, ale na pewno nie na bombastycznym poziomie znanym choćby z "Mother Earth". Głównym czynnikiem "zmiękczającym" muzykę Holendrów na nowej płycie jest "klawisz". Partie tego instrumentu nie są jednak nachalne, pełnią raczej rolę tła. Nie przytłaczają gitar i sekcji rytmicznej.

Utwory są bardziej piosenkowe, nie mają już w sobie typowego dla wczesnych dokonań grupy patosu. Mają za to ogromny ładunek przebojowości i momentami dość konkretnego metalowego ciężaru. Dobrym przykładem może być pierwszy z kolei - "Let Us Burn", gdzie powalające refreny mieszają się z gitarowym czadem i "slashowską" solówką. Kolejny numer - "Dangerous" ma z kolei dyskotekowy feeling wprowadzony przez początkową klawiszową partię, ale po chwili zamienia się w rasową heavy metalową galopadę. I tak już do końca płyty - zespół z powodzeniem żongluje klimatami i aranżacjami.

Wrażenie różnorodności i brzmieniowego bogactwa potęguje udział gości. Trzeba przyznać, że ich dobór robi wrażenie - a co najważniejsze przy doborze "współpracowników", nie kierowano się (może poza Tarją Turunen) prostym schematem. No bo kto spodziewałby się na płycie Within Temptation usłyszeć duet Sharon den Adel z amerykańskim raperem Xzibitem? A słuchając "Hydry" mamy taką możliwość. Z naszej perspektywy najciekawsza jest ballada "Whole World Is Watching", w której wspólnie z Sharon śpiewa Piotr Rogucki z Comy. Wypada nieźle, szkoda tylko, że piosenka jest nieco banalna. Całości obrazu dopełniają Howard Jones (KIllswitch Engage; zaśpiewał w "Dangerous") oraz Tarja Turunen (ex - Nightwish; "Paradise (What About Us?)"), która chyba najbardziej pasuje do muzyki proponowanej przez Within Temptation i świetnie wpasowała się w "swoją" piosenkę.

Znakiem rozpoznawczym tego zespołu i jego największą gwiazdą jest jednak Sharon den Adel. Wokalistka, której śpiew przyprawia o ciarki na plecach. Sharon na "Hydrze" prezentuje cały wachlarz swoich umiejętności. Potrafi zabrzmieć mocno, jak w "Dangerous" czy "Silver Moonlight". Innym razem jej głos jest subtelny, jak w "Edge of the World". Bez obrazy dla reszty zespołu, ale fani kochają Within Temptation z powodu Sharon i po przesłuchaniu "Hydry" mogę z pełną odpowiedzialnością napisać, że w tym względzie nic się nie zmieniło - to jej wokal spaja wszystkie użyte na krążku smaczki w jedną świetnie współgrającą ze sobą całość. Dzięki Sharon, mimo rozstrzału stylistycznego grupa nie traci swej tożsamości.

"Hydra" potwierdza, że Within Temptation okres "młodzieńczy" ma już za sobą. Obecnie mamy do czynienia z w pełni ukształtowanym zespołem potrafiącym z powodzeniem żonglować konwencjami, nie kładąc na szali swojej wiarygodności. Oby tak dalej.

Dominik Zawadzki

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
31.1.2014

Wydawca:
Nuclear Blast / Mystic Production

Lista utworów:

1. Let Us Burn
2. Dangerous (feat. Howard Jones)
3. And We Run (feat. Xzibit)
4. Paradise (What About Us?) (feat. Tarja)
5. Edge of the World
6. Silver Moonlight
7. Covered By Roses
8. Dog Days
9. Tell Me Why
10. Whole World is Watching (feat. Piotr Rogucki)

Informacje o wykonawcy

Within Temptation

Inne recenzje płyt wykonawcy

Within Temptation - The Unforgiving
Within Temptation „The Unforgiving&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Joanna Mielczarska
Within Temptation - The Unforgiving
Within Temptation „The Unforgiving&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Monika.Pyzio
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.