Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Cloud Nothings „Here And Nowhere Else”

9 Maja 2014

Album, o którym zaraz napiszę, choć został wydany 1 kwietnia, niewiele ma wspólnego z żartem. Mowa o płycie "Here And Nowhere Else", będącej trzecim już wydawnictwem zespołu Cloud Nothings. Muzycy z Cleveland pomimo dosyć krótkiego stażu na scenie (grupa istnieje od 5 lat) zdążyli już utkwić w świadomości słuchaczy lubujących się w melodiach indie okaleczonych noise'owo-garażowym zacięciem. Takie też jest "Here And Nowhere Else", gdzie wymienione wyżej style mieszają się ze sobą oraz występują w różnych konfiguracjach na wszystkich ośmiu ścieżkach. Pozostaje tylko pytanie: czy rzeczone konfiguracje pozwalają wydawnictwu się obronić i czy płyta dorównuje całkiem udanym dwóm poprzedniczkom?

Już od pierwszego utworu zatytułowanego "Now Here In" można przypuścić, że będzie to co najmniej niezły album. Piosenka prezentuje muzykę spod znaku ogólnie rozumianego garażu, jest ponadto dosyć prosta i energiczna pod względem rytmu. Przypomina klimatem lekkie, alternatywne granie lat 90., choć pod koniec słyszymy gitary ewidentnie skłaniające się w stronę hałasu. Kolejny utwór, "Quieter Today" jest z początku znacznie mniej melodyjny i raczej nie sposób do niego potupać. Wokal jest zdecydowanie bardziej drapieżny, znowu też słychać noise'ujące gitary. Na "Psychic Trauma" ujawnia się kolejna odsłona twórczości Cloud Nothings, mianowicie coś brzmiącego jak typowy, "nowożytny" punk. Nie jest to jednak jedyny styl słyszalny w tym utworze, mamy tu bowiem dosyć dużo noisu, zwłaszcza na końcu, gdzie wszelkie formalne obostrzenia znikają, a wszystkie instrumenty rozjeżdżają się w różnych kierunkach. Zapanowuje chaos, nieco opanowany w następnym kawałku "Just See Fear". Tutaj również jest sporo nowego punka z groźnym, mocno przesterowanym basem. Pod koniec zaczyna się rozpraszać, choć już nie tak śmiało jak na "Psychic Trauma".

Dalej, na "Giving Into Seeing" oraz "No Thoughts" poza równie agresywnym basem i przeszywającymi gitarami, pojawia się więcej charakterystycznego, hipnotyzującego drive'u, który pozwala nam trochę odlecieć, co przy tak wybuchowej i mało uspokajającej mieszance muzycznych patentów jest nie lada osiągnięciem. Wypada dodać, że wspomniane "No Thoughts" przypomina wręcz stoner w warstwie gitarowej, zarówno jeśli chodzi o riffy, jak i o samo brzmienie. Najciekawszym utworem na "Here And Nowhere Else" jest z pewnością "Pattern Walks". Dzieje się tam praktycznie wszystko, o czym wspominałem przy okazji wcześniej opisywanych piosenek. Na samym początku uderza nas niezwykle drapieżnie przesterowany bas, taki, jaki jest charakterystyczny dla zespołów grających crust punk. Następnie słychać trochę punka i noise'u, które później przechodzą w shoegaze. Ten z kolei ewoluuje w brzmienie, którego na płycie jest najwięcej, czyli indie-punkowy garaż. Na tym jednak nie koniec, ponieważ znikąd pojawia się break, w którym wszystko się rozmywa, gitary piszczą a perkusja zanika. Ten stan jednak urywa się równie niespodziewanie jak się zaczął. Po takiej stylistyczno-doznaniowej huśtawce docieramy do spokojnego końca "Here And Nowhere Else", czyli do piosenki "I'm Not Part Of Me". Utwór ów przypomina najbardziej pierwszą ścieżkę, jest nawet bardziej niewinny (wyłącznie muzycznie), trochę college-rockowy.

Trudno nazwać najnowsze wydawnictwo Cloud Nothings płytą wybitną. Raczej nie doczeka się ona też miana najlepszej w ich dyskografii. Jednej rzeczy jednak nie można panom ze stanu Ohio odmówić. Otóż nagrali oni niesamowicie interesującą i energiczną płytę, na której bardzo wiele się dzieje, a style, tempa i nastrój zmieniają się jak w kalejdoskopie. W żaden sposób nie czyni to albumu niespójnym, co także jest dużym sukcesem. Wspólnym mianownikiem jest tutaj trochę obskurne brzmienie a'la lo-fi, które, cokolwiek zostanie zagrane, sprawia, że "Here And Nowhere Else" to w dużym stopniu jednolite dzieło. Jeżeli lubicie takie muzyczne niewygody i nie do końca czystą i miłą dla ucha muzykę, ta płyta powinna jak najbardziej przypaść wam do gustu.

Sebastian Noworol

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
1.4.2014

Wydawca:
Carpark Records

Lista utworów:

1. Now Hear In
2. Quieter Today
3. Psychic Trauma
4. Just See Fear
5. Giving Into Seeing
6. No Thoughts
7. Pattern Walks
8. I'm Not Part of Me

Informacje o wykonawcy

Cloud Nothings

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.