Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Different World „Wonderful World”

Different World, kapela z Rybnika istniejąca od listopada 2001 roku, która po blisko 4 latach działalności i wydanej jednej demówce, od 5 czerwca br. może pochwalić się 2 płytami w dyskografii. Tą drugą jest prawie godzinny długograj, zatytułowany Wonderful World.

Jak wynika z pierwszego kawałka, Different World, który jest wprowadzeniem do płyty, album ma opowiadać o współczesnym świecie. Narzuca to konstrukcję concept-albumu, którego teksty tworzą spójną historię. Niestety, ta koncepcja nie sprawdza się w tym przypadku. Poszczególne liryki nie są powiązane ze sobą, ich układ na płycie sprawia wrażenie chaotycznego, nie do końca przemyślanego. Ma się wrażenie, że zna się jedynie ogólny zamysł, pewną ideę, nie do końca przemyślaną w szczegółach.

Podam przykład: Necessary War jest o wojnie i jej bezsensie, Here's no way out o oddaleniu dwojga ludzi, o potrzebie bliskości i o braku marzeń, a Truth o braku sił do walki, braku wiary, znowuż o wojnie i religii. A kilka piosenek dalej znowu tematyka miłości, czy potrzeby prawdy w zakłamanym świecie. Liryki poukładane w tak chaotyczny sposób nie dają, niestety, wrażenia concept-albumu.

Muzycznie płyta jest bardzo nierówna - miejscami wręcz genialna, miejscami denna i nudna. Na uznanie zasługują Necessary War, za świetną sekcję rytmiczną, dobre riffy i solówki gitarowe, oraz częste zmiany rytmu i klimat jak na Awake. Nie ma w tym zbytniego efekciarstwa, jest porządne łojenie z klawiszami w tle i rytmem przypominającym marsz wojska. Nie brakuje nawet dźwięków przeładowywania broni i strzałów. Bomba.
Na uznanie zasługuje też So close, so far away czyli dynamiczny i twardy jak lity granit kawałek z pięknymi żeńskimi chórkami w tle. Dynamiki dodaje mu wyraźny, pulsujący bas.

W warstwie muzycznej ta płyta jest jednak o wiele bliższa concept-albumowi, niż w warstwie tekstowej. Można dosłuchać się motywów powtarzanych w kilku utworach, układ poszczegółnych tworzy pewną dramaturgię, choć pojawiają się "perełki", rozwalające cała konstrukcję w drobny mak, jak np. Different World. Kawałek ten dzięki swoim "walczykowatym" refrenom kompletnie nie przystaje do klimatu płyty, a zwłaszcza do sąsiadujących z nim dwóch utworów.

Utworem który ewidentnie nie powinien był powstać, a na pewno nie powinno go być na Wonderful World jest Mother. Kawałek, na którym zasnąłem przesłuchując płytę po raz pierwszy (a byłem po jednej kawie wypitej tuż przed). Wstęp grany jakby na elektrycznej gitarze unplugged, potem odtworzone z syntezatora dźwięki rodem z renesansowego koncertu instrumentów strunowych, i chórki. Brakuje jeszcze kwilenia niemowlęcia, chociaż zamiast tego dostajemy wokalistę, śpiewającego nienaturalnie niskim głosem, na tle dźwięków fletu (oczywiście z klawiszy). Fuj! W refrenie jest nieco lepiej, bo przewodnią rolę obejmuje gitara akustyczna, akompaniująca jodłującemu (!!) wokaliście. Potem pojawia się nawet solo fortepianu (oczywiście sztuczne), a potem przechodzimy do prog-rockowego łojenia z fałszującym wokalistą - prawie jak na Octavarium. Na koniec delikatny fortepian (kandyzowany - z puszeczki syntezatora) i elektryczna gitarka unplugged... błech!

Podsumowując, Wonderful World to płyta cholernie nierówna i diabelnie intrygująca zarazem. Miejscami powala na kolana, miejscami każe wbijać z rozpaczy zęby w kabel od słuchawek. Mistrzostwo artyzmu sąsiaduje tutaj drzwi w drzwi z kiczem.
Czasami drażni za duży patos [Malkav, mam nadzieje, że nie zastrzegłeś używania tego słowa w recenzjach :)] aranżacji i produkcji. Miejscami ma się wrażenie, że czegoś brakuje, innym razem z kolei, że czegoś jest za dużo.

Jednym zdaniem: chłopaki, macie spory potencjał, tylko żebyście nie wpadli za bardzo w Dream Theater i unikali takich porażek jak Mother. I zróbcie kiedyś płytę stricte koncepcyjną ;P

Michał Błaszczyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3.5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
22.4.2005

Wydawca:
Different World

Lista utworów:

Different World - 05:18
Mother - 08:55
Necessary War - 05:07
Heres no way out - 03:05
Truth - 06:09
So close so far away - 03:05
Wonderful World -03:34
Indifferent - 04:05
Power of Reason - 04:45
I Believe - 03:51

Informacje o wykonawcy

Different World

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.