Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Walking Papers „Walking Papers”

12 Czerwca 2014

Walking Papers to coś w rodzaju supergrupy. Zespół założyli wokalista i gitarzysta Jeff Angell (The Missionary Position) oraz perkusista Barrett Martin (Screaming Trees). Panowie zaprosili do udziału w przedsięwzięciu byłego członka Guns'n'Roses Duffa McKagana (bas) oraz Benjamina Andersona z The Missionary Position (klawisze). Na płycie spory udział miał również gitarzysta Pearl Jam, Mike McCready. Z supergrupami bywa różnie. Świetni muzycy nie zawsze gwarantują nagranie świetnego materiału. Bywa, że powstają płyty bardzo dobre (jak w przypadku Black Country Communion), średnie (Superheavy) lub raczej słabe (nieprzekonujące albumy Chickenfoot).

W tym przypadku jest średnio. "Walking Papers" to album, który pewnie spodoba się fanom grup, z których wywodzą się poszczególni muzycy, ale wątpię, że spodoba się bardzo. Muzyka zespołu oscyluje wokół post - grunge'u, z bardzo mocno zaznaczonym udziałem bluesa bądź blues rocka. Niestety, choć poszczególnym utworom trudno zarzucić ewidentną słabość, to płyta jako całość nie zachwyca. Utworem, który wybija się ponad to średniactwo jest "Capital T" z zadziorną gitarą i pełnym pasji śpiewem Angella. Słuchając krążka, można generalnie odnieść wrażenie, że muzyka jest tu niczym więcej jak dodatkiem do wokalu. Obudowuje go w konieczny sposób, ale moim zdaniem to właśnie Jeff jest gwiazdą Walking Papers. Ma on ten rodzaj głosu, który rozpoznacie od razu i nie pomylicie z żadnym innym. Takich wokalistów nie ma wielu i za to duży plus.

Warstwa instrumentalna nie zawodzi, ale podczas słuchania tego debiutanckiego krążka miałem ciągle wrażenie niespełnionych oczekiwań. Riffy proponowane przez Angella są proste (co nie jest automatycznie zarzutem) i czasami słychać, że brak mu pomysłów na ciekawsze zagrywki. Podobnie z solówkami - mają bluesowy feeling, ale są strasznie surowe. Może to i fajne, ale naprawdę można by się bardziej postarać. Poza tym, Walking Papers nieźle wypada w tej ostrzejszej części swojej twórczości. "The Whole World's Watching" sprawia wrażenie, że poradziłoby sobie w czasach świetności grunge'u. Podobnie uderzające potężnym riffem "Two Tickets And A Room" (Jerry Cantrell nie powstydziłby się tego riffu) czy równie mocne "Your Secret's Safe With Me".

Niestety większość płyty wypełniają piosenki bliższe amerykańskiemu pop rockowi. Takie nieco bardziej nastrojowe kawałki jak "Independence Day", "A Place Like This" czy "I'll Stick Around". Żaden z nich nie robi wielkiego wrażenia, co przekłada się na taki, a nie inny odbiór płyty. Napisałem o wokaliście, czas by poświęcić chwilę reszcie składu. Sekcja rytmiczna, choć gra bardzo prosto, pokazuje co jakiś czas potencjał. Zresztą, potencjał udowodniony wiele razy wcześniej, w innych formacjach. Z dwójki McKagan - Martin, zwróciłbym większą uwagę na perkusistę Screaming Trees. Gra Martina może się podobać, jest ciężka i mroczna, jeśli można tak napisać o grze na bębnach. Poza tym facet pomaga sobie tylko znanymi instrumentami perksusyjnymi, co momentami daje fajny efekt. McKagan jest w tym zespole bardziej "mężem opatrznościowym" jako najbardziej znany z innej działalności członek składu, ale muzycznie prochu nie wymyśla. O klawiszach nie ma w sumie co wspominać, bo jest ich bardzo niewiele, a jak już się pojawiają, to giną ukryte za resztą instrumentów.

Z pewnością Walking Papers stać na wiele, pytanie czy zespołowi będzie się chciało nagrywać kolejne płyty, czy tak jak w przypadku poprzedniego "superskładu" McKagana (Neurotic Outsiders) poprzestaną na wydaniu ledwie jednego albumu. Oby tak się nie stało, bo wystarczy włożyć w pisanie nowych kompozycji trochę więcej serca, aby powstał album godny uwagi. Na razie jest tak sobie, a przynajmniej ja obiecywałem sobie nieco więcej. Raczej tylko dla

fanów.

Dominik Zawadzki

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
16.10.2012

Wydawca:
Burnside

Lista utworów:

1. Already Dead
2. The Whole World's Watching
3. Your Secret's Safe With Me
4. Red Envelopes
5. Leave Me In The Dark
6. The Butcher
7. Two Tickets
8. I'll Stick Around
9. Capital T
10. A Place Like This
11. Independence Day

Informacje o wykonawcy

Walking Papers

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.