Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Black Ball Suzi „Jestem”

13 Czerwca 2014

"Jestem" jest debiutanckim albumem rockowego kwartetu Black Ball Suzi, którego członkowie i członkini pochodzą z Cieszyna, Nowego Sącza, Chybia i Bratysławy. W skład kapeli wchodzą doświadczeni muzycy oraz siedemnastoletnia wokalistka Zuza Baum, którą panowie instrumentaliści wynaleźli w internecie i zwerbowali do zespołu. Debiutancki krążek zarejestrowano w studiu należącym do znanego z Guess Why czy Acid Drinkers - Przemysława "Perły" Wejmanna. Utwory, co godne pochwały, zostały nagrane w języku polskim, i choć wielu twierdzi, że polszczyzna jest mało rockowym językiem, Black Ball Suzi pokazali, że jak się chce, to można.

Muzykę, jaką uprawia zespół dowodzony przez gitarzystę Staszka Nowaka - autora wszystkich kompozycji - cechują ostre gitarowe riffy i zadziorny głos wokalistki, który - co nie bywa regułą - pasuje do muzyki. Często, słuchając rockowych zespołów z żeńskimi wokalami, odnoszę wrażenie, że zespół gra swoje, a wokalistka śpiewa swoje, i nijak się to nie zespaja. Zuza Baum może nie ma aż tak agresywnego wokalu jak dawna, "przeddyskotekowa" Agnieszka Chylińska, ale w wielu utworach pokazuje na co ją stać, i co najważniejsze - nie śpiewa jak grzeczna dziewczynka, ani nie wyje do księżyca jak rozegzaltowane wokalistki gotyckich zespołów, ale umiejętnie przeplata śpiew z rockowym krzykiem. Gdzieniegdzie pojawiają się też wstawki rapowe/melodeklamacyjne w klimacie popularnych w pierwszej dekadzie XXI w. tzw. kapel nu-metalowych, ale jest tych wstawek na szczęście niewiele.

Z pewnością atutem płyty jest brzmienie: gitary piłują naprawdę ciężko i nowocześnie. Staszek Nowak wycina riffy zarówno osadzone w rockowej klasyce, jak i trącące brzmieniami trochę bardziej nowoczesnymi. Można jedynie ponarzekać na to, że solówek jest za mało, ale te, które są - są zagrane z dużym feelingiem, jak w utworze "Kim". Brawa dla producenta za to, że udało mu się dobrze wyeksponować gitarę basową. Tomasz Gruszka wraz ze słowackim perkusistą Marošem Jančkiem nie ograniczają się do dyskretnego trzymania rytmu, nie zamierzają się oszczędzać i bardzo wyraźnie zaznaczają swoją obecność na płycie.

Niekiedy spod ciężkich riffów przebijają elektroniczne przeszkadzajki (dominują tylko w "intrze" i "outrze"), które znają swoje miejsce i raczej ozdabiają tło niż wychodzą na czoło, np. w rockowym utworze "Cztery", gdzie elektronika bardzo ciekawie wybrzmiewa w bardzo przebojowym refrenie. Największe wrażenie robią te najbardziej czadowe i zadziorne piosenki, jak chwytliwy, a zarazem ostry (zgodnie z nazwą) "Hate", wyśpiewane z wielką mocą "Siewcy" czy "Upadek", który pojawia się na płycie jeszcze raz jako bonus - w wersji anglojęzycznej ochrzczony tytułem "Downfall". Jedynym utworem, w którym kwartet łagodnieje, jest promujący płytę "Kim". To moim zdaniem, głównie ze względu na nieco irytujący refren, najmniej przekonujący utwór na płycie - choć jak już wspomniałem - zawiera bardzo dobrą solówkę gitarową.

Debiutancki album Black Ball Suzi dobrze ro(c)kuje na przyszłość, a co będzie dalej, jak potoczą się losy zespołu, czy następne albumy będą na podobnym lub jeszcze wyższym poziomie - czas pokaże. Muzycy wydali płytę własnym sumptem, za własne pieniądze, nie stoi za nimi żadna wielka wytwórnia - dzięki temu kapela nie musi iść na żadne kompromisy, ale ma też niestety pod górkę z promocją. W naszym kraju artyści (zwłaszcza ci na dorobku) zarabiają na chleb głównie koncertami, zatem życzę kapeli koncertów w całym kraju z powyprzedawanymi biletami, a w przyszłości dobrych albumów.

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2014

Wydawca:
self-released

Lista utworów:

1. Intro…
2. Jestem
3. Hate
4. Hiszpan
5. Krzyk
6. Milion
7. Kim?
8. Siewcy
9. Upadek
10. Bezwonna
11. Cztery
12. Endo
13. Deszcz
14. …Outro
bonus:
15. Downfall (ang. wersja „Upadku“)

Informacje o wykonawcy

Black Ball Suzi

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.