Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Te-Lie-Vision „Nienachalny przekaz”

18 Czerwca 2014

Zespół Te-Lie-Vision to czteroosobowy skład z Łodzi, którego fundamentem są: solidna i precyzyjna sekcja rytmiczna (Robert Horvath - bas, Marcin Reguła - perkusja), gitarowy Billy Kid napędzający całą machinę soczystymi riffami i wymyślnymi solówkami (Marek "MaroMaro" Jabłoński) oraz charakterny rapująco-screamujący wokal w osobie Adama Czesnego. Ludzie lubiący szufladkować artystów mogliby zdefiniować ich twórczość jako rapcore. Stwierdzenie zarówno słuszne, jak i takie, z którym warto polemizować. A to dlatego, że ich debiutancki, stworzony własnymi siłami album, to longplay składający się z 13 kompozycji, na których znajdziemy sporą dawkę wielogatunkowości, od popowych sielanek, przez funkowe, bujające groove'y, po metalowe siekanie mięsa w stylu Limp Bizkit lub Rage Against The Machine.

TLV nie otwierają albumu kopniakiem z nabitego ćwiekami glana. Wprowadzające intro do "Dzieciaku", dość chilloutowe i popowe rozpoczyna kompozycję, która z powodzeniem powinna śmigać po ogólnopolskich listach przebojów. W temat radiowych hitów idealnie wkomponowuje się także utwór tytułowy, na którym gościnnie swojego głosu użyczyła Olga Świniuch, na co dzień wokalistka formacji Stargazer. Nie oskarżałbym jednak Łodzian o celowy romans z komercją. W ich twórczości słychać dużą dozę spontaniczności, która znajduje swoje odzwierciedlenie w licznych zespołowych jam sessions. To właśnie w taki sposób narodziła się większość z 13 utworów zawartych na "Nienachalnym przekazie". Ciekawą aranżację znajdziemy na numerze 3, czyli "Dzikim Wschodzie". Marek Jabłoński perfekcyjnie wykorzystał w intro słynny fragment z filmu "Dobry, zły i brzydki", który płynnie przechodzi w mocarne, racpcore'owe granie.

Zmierzając w stronę mocniejszej, przesterowanej odsłony TLV na pewno należy wyróżnić "Hejtera", który daje czadu zarówno na płytce, jak i wykonywany na żywo. Nawiązując do fragmentu zwrotki, ten kawałek bez dwóch zdań "odpala granat w cyfrowym tłumie". Istotnym punktem na debiutanckim krążku są także "Skrajności". Dropy w tym numerze są niezaprzeczalnym atutem TLV i potwierdzają ich liczne inspiracje metalowym, momentami progresywnym brzmieniem z Zachodu. Tendencją u Łodzian jest to, że muzycznie wiele dzieje się już na samym początku utworów. Przykładem na to jest "Klątwa pokolenia" gdzie na wejściu wita nas dynamiczna, pełna psychodeli i shredu solówka. Wracając do gościnnych występów, nie można zapomnieć o "Teleprompterze", na którym Rafcore uzupełnia wokale rycząc prosto z trzewi. Album zamyka instrumentalny numer "System 36". Muzycy TLV pokazują na nim w pełni swój bezbłędny muzyczny warsztat. Gęsto tu o gitarowe efekty i brzmienia w stylu niedocenianego amerykańskiego wirtuoza instrumentu, Bucketheada. I niby w tym momencie powinniśmy żegnać się z TLV, a jednak niespodzianka! Na liście utworów znajdziemy 14. kompozycję, której nie doszukamy się zerkając na tył okładki. Hidden trackiem okazał się "Czas pokaże", czyli utwór, od którego tak naprawdę rozpoczęła się przygoda TLV w obecnym składzie personalnym. Niezła gratka dla wszystkich tych, którzy od początku śledzą poczynania łódzkiej formacji.

Choć pierwszy album TLV został zrealizowany w małym, domowym studiu, jakość wykonywanej muzyki nie odbiega zbytnio od tego, co prezentują największe tuzy rapcore'owych brzmień, nie tylko na naszej rodzimej scenie. I absolutnie nie są to słowa wypowiedziane na wyrost. Materiał Te-Lie-Vision broni się dzielnie również na koncertach, a przecież w tym tkwi największa siła tego gatunku. Póki co stawiam solidną czwórkę, z nadzieją na więcej.

Konrad Olejnik

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:

Wydawca:
self-released

Lista utworów:

1. Dzieciaku
2. 0,7 Miliona
3. Dziki Wschód
4. Hejter
5. Nienachalny Przekaz (feat. Olga Świniuch)
6. Skrajności
7. Biesłan
8. Klątwa Pokolenia
9. Gibon
10. Muzyką Zabawa
11. Teleprompter (feat. Rafcore)
12. Koniec
13. System 36
14. Czas Pokaże (hidden track)

Informacje o wykonawcy

Te-Lie-Vision

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.