Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Soundgarden „Superunknown - 20th Anniversary Edition ”

24 Czerwca 2014

"Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień" - można by zacytować śp. Magika, odnośnie okrągłego jubileuszu w obozie Soundgarden. Płyta "Superunknown" już dwie dekady gości w naszych odtwarzaczach, wciąż brzmiąc świeżo, mocno i intrygująco. To z pewnością obok najsłynniejszych albumów Nirvany, Pearl Jam i Alice In Chains jedna z tych płyt, które uczyniły z grungu bardzo ważny i wpływowy nurt w historii muzyki rockowej. Czy to najlepsza płyta Soundgarden? Przemawiają za tym liczby - pierwsze miejsce na listach sprzedaży Billboardu, szybko zdobyta platyna w U.S.A i miliony kopii na całym świecie, a do tego nagrody Grammy oraz wielki sukces na rockowych listach przebojowych singli z tego albumu. Po trzech udanych płytach (i dwóch EP), zdradzających ciągły, artystyczny progres, Soundgarden niewątpliwie wkroczyli w 1994 na muzyczne salony. Nie byli już tylko młodymi i obiecującymi, ale stali się prawdziwymi gwiazdami.

Co zadecydowało o sukcesie płyty? Sięgająca zenitu moda na grunge, ale i szczerość i moc muzyki, ubranej w nieco bardziej komercyjne szaty, niż dotychczas, jednak bez pójścia na artystyczne kompromisy. Nic dziwnego, że hipnotyczny, psychodeliczny, szalenie melodyjny, ale i odpowiednio ciężki "Black Hole Sun" zrobił prawdziwą furorę wśród słuchaczy MTV (nadawany był z częstotliwością oszałamiającą). Znakomita muzyka to jedno, towarzyszący piosence filmowy, mocno surrealistyczny, ale i szalenie intrygujący teledysk, to drugie. "Spoonman" to z kolei rockowy, garażowy żywioł, mocny rytm, wszystko utrzymane w duchu Led Zeppelin, ale z nowszym, żywszym, funkowym niemal polotem. A do tego nie mniej chwytliwe singlowe "Fell On Black Days", "My Way", czy "The Day I Tried To Live".

Sporo zmian klimatów, temp, siły rażenia. Z pewnością to płyta bardzo urozmaicona. Mniej tu oczywistych odniesień do twórczości Black Sabbath (choć ciężar i masa riffów pozostała), więcej Soundgarden, jako tworu oryginalnego i niepowtarzalnego. Pojawiły się też na "Superunknown" śmielsze akustyczne brzmienia, a Chris Cornell zaczął się śpiewać głębiej (jakby jego głos dojrzał), imponując już nie tylko wysokimi rejestrami.

W wydaniu rocznicowym, w wersji "wypaśnej", moc atrakcji dla fanów zespołu. Edytorsko wszystko to wygląda pięknie, dostajemy też sporo dodatkowej muzyki: nagrania live, wersje demo lub akustyczne znanych z płyty kawałków. Z pewnością to gratka dla kolekcjonerów. A dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się w twórczością Soundgarden, okazja do nadrobienia braków w rockowym Abecadle.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
5.6.2014

Wydawca:
Universal Music Polska

Lista utworów:

1.1 CD ONE – REMASTERED ALBUM (15 utworów)

1. Let Me Drown
2. My Wave
3. Fell on Black Days
4. Mailman
5. Superunknown
6. Head Down
7. Black Hole Sun
8. Spoonman
9. Limo Wreck
10. The Day I Tried to Live
11. Kickstand
12. Fresh Tendrils
13. 4th of July
14. Half
15. Like Suicide
16. She Likes Surprises

2. 2 CD DELUXE EDITION
CD 1 - Zremasterowany album - 16 utworów (dodatkowy utwór "She Likes Surprises")
CD 2 - Wybrane utwory z prób, demo, alternatywnych miksów, stron B singli + 2 nie wydane wcześniej utwory instrumentalne

3. 4 CD + 1 BLU-RAY SUPER DELUXE EDITION
Twarda oprawa, pudełko zawierające 70 stronicową książkę z trójwymiarową okładką
CD 1 - Zremasterowany album - 16 utworó (dodatkowy utwór "She Likes Surprises")
CD 2 - 14 utworów ze stron B singli i alternatywnych miksów - 75 min
CD 3 - 9 niewydanych wcześniej demo - 44 mins
CD 4 - 16 niewydanych wcześniej utworów z prób z czerwca (miesiąc przed rozpoczęciem sesji nagraniowej do płyty)

4. 2 LP (ORIGINAL ALBUM REMASTERED)
Zawiera kartę ze specjalnym kodem do ściągnięcia wysokiej jakości mp3 zgranych z winyla

Informacje o wykonawcy

Soundgarden

Inne recenzje płyt wykonawcy

Soundgarden - King Animal
Soundgarden „King Animal&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Paweł Pałasz
Soundgarden - King Animal
Soundgarden „King Animal&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Kamil Pietrzyk
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.