Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Michael Jackson „Xscape”

23 Lipca 2014

Pewnie wielu z Was mi przyzna rację, że przedwczesna i budząca wiele kontrowersji śmierć Michaela Jacksona (co by o nim i o jego dziwactwach nie sądzić) stała się końcem pewnej epoki w historii muzyki rozrywkowej. Uważany za "króla popu" Jackson był ikoną swoich czasów, autorem absolutnego bestsellera, jakim jest "Thriller" oraz wielu doskonałych utworów, a przy tym był postacią budzącą sprzeczne opinie. W późniejszych latach wiele mówiło się o jego problemach finansowych, operacjach plastycznych, związkach z kobietami. Mocno przebijały się również podejrzenia o skłonności pedofilskie. To wszystko zahamowało karierę Jacksona przed wielką trasą powrotną.

Album "Xscape" jest już drugim pośmiertnym wydawnictwem. Można zadawać sobie pytanie: jak wiele jeszcze takich albumów się ukaże? Czy dojdzie do takiej sytuacji, jak z Jimmym Hendrixem, który po śmierci wydał więcej płyt niż za życia? Wielbiciele teorii spiskowych podważają autentyczność nagrań, twierdzą, że głos Jakcsona został, jeśli nie w całości, to w nieukończonych partiach zastąpiony dublerem. Osobiście wydaje mi się, że nie należy dawać wiary tym głosom. Kompozycje, które znalazły się na płycie to niewykorzystane piosenki z takich albumów jak "Invincible" ("Chicago", "Blue Gangsta", "Xscape"), "Bad" ("Loving You", "Do You Know Where Your Children Are"). Za produkcję nagrań i ich współczesne brzmienie odpowiadają tacy producenci jak Timbaland, Stargate, Rodney Jerkins czy John McClain. Nabywcy wersji Deluxe mogą także posłuchać wersji oryginalnych, niepodrasowanych przez producentów.

Dobrze się stało, że piosenki te wyciągnięto z szuflady i odkurzono. W przypadku otwierającego płytę "Love Never Felt So Good", którego współautorem jest znany choćby z piosenki o Dianie, nieco dziś zapomniany Paul Anka, trudno się nie dziwić, że ten utwór publiczność poznaje dopiero dziś. Lepiej wypada wersja oryginalna, która w postaci obdartej z beatów - zaskakuje staromodnym aranżem na fortepian i pstrykanie palcami. Na płycie znajduje się również wersja z Justinem Timberlakiem, którą puszczają stacje radiowe, chyba ze względu na medialny duet mistrza i ucznia. Równie udany jest następny w kolejce "Chicago", który łączy łagodne zwrotki z wykrzyczanym refrenem. Ładnie wybrzmiewa sympatyczna piosenka "Loving You", choć bardziej przekonuje w wersji surowej, bez timbalandowych beatów. W "A Place With No Name" pobrzmiewają echa znakomitego "Leave Me Alone", a sama piosenka zawiera wszystko z czego Jackson słynął - zwłaszcza charakterystyczne "postękiwania". Niestety w niektórych piosenkach producenci przeholowali z aranżami - idealnym przykładem tego są sztucznie brzmiące, przeładowane elektroniką "Slave To The Rythm" a także "Do You Know Where Your Children Are" .

Przy takich płytach jak "Xscape" nigdy nie wiadomo na ile piosenki są zgodne z wizją ich twórcy. Producenci potraktowali pozostałe po Jacksonie szkielety w sposób nowoczesny, a przy tym z szacunkiem dla "króla popu". Mogą się podobać, jak i budzić kontrowersje. Bardzo dobrym ruchem ze strony wydawcy było opublikowanie zarówno wersji odrestaurowanych, jak i surowych. Dzięki temu i wilk będzie syty, i owca będzie cała. Ci, którzy nie przepadają za dzisiejszą muzyką pop będą mogli wsłuchać się w wersje oryginalne. Niewątpliwie części utworów "tuning" pomógł - w wersjach wcześniejszych beaty nie brzmiały najlepiej, natomiast bronią się te kompozycje, które zostały skomponowane i zaaranżowane nieco oszczędniej. Przyznaję, że jestem niezmiernie ciekawy, czy jeszcze zostaną wykopane z podziemi jakieś zapomniane utwory Michaela. Jeśli będą tak dobre, jak te z "Xscape", to nie mam nic przeciwko.

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
13.5.2014

Wydawca:
Sony Music Poland

Lista utworów:

1. Love Never Felt So Good
2. Chicago
3. Loving You
4. A Place with No Name
5. Slave to the Rhythm
6. Do You Know Where Your Children Are
7. Blue Gangsta
8. Xscape

Informacje o wykonawcy

Michael Jackson

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.