Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Morrissey „World Peace Is None of Your Business”

11 Września 2014

Ukazanie się kolejnego albumu Morrisseya stało pod znakiem zapytania, ponieważ niegdysiejszy współlider genialnego zespołu The Smiths przebąkiwał o wcześniejszej emeryturze, borykał się z problemami zdrowotnymi, a także święcił sukcesy literackie dzięki opublikowaniu autobiografii. Ostatni album solowy "Mozza" ukazał się wszak pięć lat temu. Dziś Mozz, pięć lat starszy, powraca z kolejnym albumem zatytułowanym "World Peace Is None Of Your Business", na którym znajduje się dwanaście piosenek (w wersji rozszerzonej osiemnaście).

Pierwszym singlem był utwór tytułowy, który dał się poznać jako piosenka pompatyczna, z gorzkim, naszpikowanym komunałami tekstem o braku pokoju na świecie, o pretensjach do brytyjskiego rządu i nierównościach społecznych. Kolejne single: świetny, okraszony orientalnymi brzmieniami "Istanbul" oraz po smithsowsku chwytliwy, zahaczający brzmieniowo o flamenco "Earth Is The Loneliest Planet" pozwalały z nadzieją czekać na album. Czwarty i jak na tę chwilę ostatni singiel - "The Bullfighter Dies" nie zachwycał. Ot, krótka, zawierająca hiszpańskie brzmienia słabiutka pioseneczka, w której Mozz dał upust swojej miłości do zwierząt, radując się ze śmierci matadora w potyczce z bykiem. Idealnym kandydatem na singla jest także popowy "Kiss Me Alot", który pomimo banalnego tekstu, zawiera sympatyczną, nadającą się do nucenia melodię.

Tekstowo Mozz trzyma swój poziom, czy to epatując sardonicznym, często niepoprawnym politycznie humorem, kontrowersyjną wypowiedzią na tematy społeczne czy wypłakując się słuchaczom w ramię z powodu wewnętrznego bólu istnienia, ogólnoludzkiego braku wrażliwości i samotności. Znęcanie się nad postaciami kobiecymi jest już tradycją w tekstach Morrisseya, który zapewne musiał podskoczyć w ubiegłym roku ze szczęścia, gdy dowiedział się o śmierci ukochanej pani premier, której życzył był przed laty rychłego zakończenia żywotu na gilotynie. W wesołkowatym "Staircase At The University" opowiedziana zostaje historia nadambitnej uczennicy, która rzuca się ze schodów z powodu niespełnienia wygórowanych ambicji ojca. Z męskością Mozzer rozlicza się w "I'm Not A Man", gdzie przez siedem minut, w nieprzekonującej muzycznie formie (wycięcie egzaltowanych zawodzeń wokalisty nie zaszkodziłoby utworowi), rozprawia się z stereotypami i w ostateczności stwierdza, że jest kimś znacznie doskonalszym niż mężczyzną. Cóż, skromność nigdy nie była cechą charakterystyczną Morrisseya.

Najsmutniejsze w nowej płycie Morrisseya jest jednak to, że nie zachwyca muzycznie. Ewidentnie brakuje tu Alana Whyte'a - gitarzysty, który miał rękę do pisania dobrych numerów, wiele utworów jego autorstwa stało się przecież przebojami. Co prawda Whyte nie był członkiem zespołu już przy ostatniej płycie, ale na odchodne pozostawił po sobie kilka dobrych kompozycji. Natomiast na "World Peace..." przeszkadzają udziwnienia w postaci elektronicznych zgrzytów ("Neal Cassady Drops Dead", "I'm Not A Man") czy nawiązań do wyżej zasygnalizowanych, pełnych temperamentu brzmień hiszpańskich, które nieco "gryzą się" z morrisseyowską melancholią. Niektóre utwory wręcz grzeszą nudą, jak "Mountjoy" czy wspomniany "I'm Not A Man". Zbyt długi, a przez co nudnawy jest też mroczny "Smiller With Knife", który byłby o wiele strawniejszy, gdyby go skrócono. Jest kilka piosenek, które trzymają wysoki poziom ("Istanbul", "Kiss Me Alot", "Earth Is The Loneliest Planet"), wyróżniają się na tym nie najlepszym albumie, ale to za mało, by ocenić album pozytywnie.

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 2/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
15.7.2014

Wydawca:
Harvest/Capitol

Lista utworów:

1. World Peace Is None of Your Business
2. Neal Cassady Drops Dead
3. I'm Not a Man
4. Istanbul
5. Earth Is the Loneliest Planet
6. Staircase at the University
7. The Bullfighter Dies
8. Kiss Me a Lot
9. Smiler with Knife
10. Kick the Bride Down the Aisle
11. Mountjoy
12. Oboe Concerto

Deluxe bonus tracks
13. Scandinavia
14. One of Our Own
15. Drag the River
16. Forgive Someone
17. Julie in the Weeds
18. Art-Hounds

Informacje o wykonawcy

Morrissey

Inne recenzje tej płyty

Inne recenzje płyt wykonawcy

Morrissey - Live At Earls Court
Morrissey „Live At Earls Court&rdquo
Ocena: 4.54.54.54.54.5 (4.5)
Autor: Aleksander "Malkavian" Stępień
Morrissey - Low in High School
Morrissey „Low in High School &rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Kamil Pietrzyk
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.