Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Morrissey „World Peace Is None of Your Business”

11 Września 2014

Można bez przesady powiedzieć, że Morrissey to najlepszy poeta wśród brytyjskich rockmanów i pewnie najbardziej znany rockman wśród brytyjskich poetów. Przede wszystkim zaś to romantyk, melodyk i baczny obserwator otaczającej nas rzeczywistości. Choć ambitny, to przecież jednocześnie popowy, bo umieszczał swoje single na czołowych miejscach list przebojów. Nic dziwnego, że "Kowalscy", czyli The Smiths, stali się jednym z ukochanych i kultowych zespołów wszystkich wrażliwców. Pod względem muzycznym być może Morrissey oddalił się nieco od twórczości swej macierzystej grupy, ale wciąż serwuje nam konkretną dawkę skondensowanych uczuć. Nowa płyta, nosząca tytuł "World Peace Is None Of Your Business" skrzy się od różnorodnych emocji, choć jednak ubranych w klasyczną i wycofaną nieco formę, jaka charakteryzuje angielską flegmę.

Płyta nagrana została we Francji i nie da się nie usłyszeć, że muzyka zawarta na krążku przesiąknięta bywa klimatem i dźwiękami kontynentalnej Europy. Gdzieś w pogodnym i popowym "The Bullfighter Die" czuć przecież słońce południa kontynentu, głownie za sprawą partii trąbek i akordeonu. "Earth Is The Loneliest Planet" z kolei rozgrzewa nas wraz z gorącym rytmem flamenco, podawanym przez gitarą, co w połączeniu z nowocześniejszymi wstawkami elektrycznych instrumentów daje interesujący efekt. Ale są tu i bardzo brytyjskie kawałki, w sam raz dla gentlemanów raczących się herbatą punkt piąta. Bardzo brit popowo brzmi "Istanbul" - trochę jakby wbrew tytułowi - z ożywczym i niezwykle wpadającym w ucho końcowym fragmentem. A mamy tu i trochę baśniowy "I'm Not a Man", z ciepłym śpiewem Morrisseya, choć ascetyczny wstęp nie zapowiada wcale balladowego, zwiewnego rozwinięcia. "Kick the Bride Down the Aisle" pełen jest dostojeństwa, ale i subtelności, a wszystko w rytmie walca. Gitarowa piosenka "Mountjoy" urozmaicona została samplami i instrumentalnymi, przesterowanymi wkrętami, które tworzą duszny klimat. A w takim kawałku jak "Oboe Concerto" naszą uwagę zwraca ciekawa, wciągająca linia basu zestawiona z delikatnymi dźwiękami gitary oraz - co przepowiada tytuł - z partią oboju oczywiście.

Czy bywa rockowo? Rzadko, ale jednak. W "Neal Cassady Drops Dead" dostajemy mocne uderzenia gitary i perkusyjny loop, a nietypowa warstwa muzyczna została tutaj opatrzona tekstem nawiązującym do postaci znanych "beatników". Wspomniany wyżej "Istanbul" zdaje się być nieco bardziej zadziorny, może trochę w stylu zapomnianych już trochę Suede połączonych z klasycznym The Smiths. Dominują utwory, które nie boją się aranżacyjnych eksperymentów, na szczęście nie idących zbyt daleko. Dla przykładu - "World Peace Is None Of Your Business", czyli piosenka tytułowa, wita nas rytualnym, plemiennym wstępem (głucha trąba i perkusjonalia), by przeobrazić się w pełną uroku, zwiewną balladę. Ale tekst o realiach rządzących współczesnym światem i polityką do słodkich już nie należy.

Morrissey, wbrew utyskiwaniom niektórych, jest w dobrej artystycznej kondycji. Korzysta z nieco szerszej palety inspiracji niż kiedyś, podaje to jednak w typowy dla siebie, zaangażowany sposób. Stoi za nim talent do wymyślania prostych, ale nie sztampowych melodii i pisania tekstów przesiąkniętych wyraźną dawką emocji i celnych spostrzeżeń. W prostej formie Morrissey zawiera sporo treści. Jego twórczość nie jet tylko ładnym opakowaniem bez istotnej zawartości, jak większość popowych produkcji. Słucha się nowych piosenek artysty z przyjemnością i to powinno stanowić najlepszą recenzję.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
15.7.2014

Wydawca:
Harvest/Capitol

Lista utworów:

1. World Peace Is None of Your Business
2. Neal Cassady Drops Dead
3. I'm Not a Man
4. Istanbul
5. Earth Is the Loneliest Planet
6. Staircase at the University
7. The Bullfighter Dies
8. Kiss Me a Lot
9. Smiler with Knife
10. Kick the Bride Down the Aisle
11. Mountjoy
12. Oboe Concerto

Deluxe bonus tracks
13. Scandinavia
14. One of Our Own
15. Drag the River
16. Forgive Someone
17. Julie in the Weeds
18. Art-Hounds

Informacje o wykonawcy

Morrissey

Inne recenzje tej płyty

Inne recenzje płyt wykonawcy

Morrissey - Low in High School
Morrissey „Low in High School &rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Kamil Pietrzyk
Morrissey - Live At Earls Court
Morrissey „Live At Earls Court&rdquo
Ocena: 4.54.54.54.54.5 (4.5)
Autor: Aleksander "Malkavian" Stępień
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.