Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Tom Petty & The Heartbreakers „Hypnotic Eye”

18 Października 2014

I znów mam okazję zaopiniować ostatnią płytę wielce zasłużonego dla rozwoju muzyki popularnej artysty - tym razem Toma Petty'ego. Ten ponadsześćdziesięcioletni weteran sceny okołorockowej to chodząca historia, a mimo to razem z niezmordowanymi The Heartbreakers udało mu się stworzyć dzieło kipiące surową prawie że rockową energią. Niespodziewanie dosadne i pełne energii wydawnictwo!

Istnieją co najmniej dwa elementy, dzięki którym "Hypnotic Eye" jest płytą bardzo dobrą: niewymuszona energia i dobre piosenki. Po prostu. Nie wspominając o pozostałych kwestiach, chociażby produkcji czy tekstach... Tom Petty napisał album rockowych piosenek, jak to zresztą robił już nie raz. W całości "Hypnotic Eye" niesie ze sobą jakiś łagodny powiew suchego powietrza i kurzu południa Stanów Zjednoczonych, ale to jedynie subtelny wyznacznik klimatu całej płyty, którą najłatwiej sklasyfikować jako po prostu rockową. Momentami słychać tutaj młodzieńczą (sic !) energię w stylu poszukujących The Clash, zmieszanych z hardrockowym "wolnym ptakiem" Lynyrd Skynyrd (świetny, otwierający płytę "American Dream Plan B" czy o bluesowym zabarwieniu "All You Can Carry"), innym razem przychodzą mi na myśl skojarzenia z Claptonem (tak, tak, np. "Power Drunk"), ZZ TOP ("Burnt Out Town" mógłby spokojnie znaleźć się w ich repertuarze), ale także z liryczno-kabaretowo-barowo-nihilistyczno-nostalgiczną twórczością Nicka Cave'a, Toma Waitsa czy nawet The Tiger Lillies ("Fault Lines" jakby żywcem wyjęte gdzieś z "Murder Ballads", "Full Grown Boy" z kolei jakby z "Bad Blood Blasphemy", "Sins of My Youth" też budzi skojarzenia z tą stylistyką). Co jest jednak wspólne dla wszystkich piosenek zawartych na albumie, to ich rockowe brzmienie (charczące, lampowe riffowe gitary, analogowe instrumenty, dosadny, brzęczący bas) i proste formy, na bazie których Tom Petty opowiada swoje historie. Jego wokal doskonale wpasowuje się, przede wszystkim pod kątem klimatu, w takie zestawienie prostych, ale wyrazistych melodii o różnorodnej dynamice. Prostota form utworów w tym wypadku jest zdecydowanie na plus, a struktura zwrotka-refren-zwrotka-refren nie razi, a wręcz przyciąga swoją przystępnością. Zwrotki oparte na nierzadko ciężkich riffach albo zagrywkach sekcyjnych łączą się zgrabnie z akordowymi refrenami, tworząc zwarte struktury dobrych, rockowych piosenek.

Dużo radości daje też brzmienie i produkcja całej płyty - prosto, dosadnie, klarownie i konkretnie. Bez zbędnych czarów, bez wymuszonej kompresji, ale solidnie, dynamicznie i przede wszystkim wiarygodnie. Sekcja daje motoryczną podstawę pod harmonie organów, zagrywki gitarowe i oczywiście wokal Petty'ego. Miłymi niespodziankami w tym rockowym pejzażu dźwięków są piosenki delikatniejsze, jak np. "Full Grown Boy" z cudnie Santanowo-Coryellowym brzmieniem gitary i niemalże jazzową solówką (pasaż od 1:55 do 2:00 jakby żywcem wyjęty z "Take Five Desmonda" !), ze zwrotką dopieszczoną subtelnymi, analogowymi padami, delikatnym basem, miotełkami na perkusji... Miód na uszy. Takich perełek brzmieniowych jest więcej; wspomnę jeszcze chociażby o wspaniale skompresowanym basie z analogowo charczącym przesterem w "U Get Me High". Polecam posłuchać sobie albumu pod tym kątem, bo prócz podstawowej wersji dosadności energetycznej, "Hypnotic Eye" skrywa przed nami wiele muzycznych smaczków, przy odkrywaniu których od razu pojawia się uśmiech na ustach!

Tom Petty and the Heartbreakers pokazali swoim najnowszym albumem, że nie są przypadkowo tak długo na swojej pozycji w muzycznym showbusinessie. "Hypnotic Eye" to świetny rockowy krążek złożony z dobrych piosenek i epatujący szczerą energią nieskrępowanej gry i brzmienia. Czysta przyjemność; coś jakby podróżowanie po zakurzonych drogach Tennesee brudnym pickupem przy gorących promieniach południowego słońca, bez pośpiechu, a może i nawet celu, obserwując jedynie ptaki przelatujące nad pustynnym krajobrazem... Piękna wizja.

mateusz.biegaj

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
29.7.2014

Wydawca:
Reprise Records

Lista utworów:

1. American Dream Plan B
2. Fault Lines
3. Red River
4. Full Grown Boy
5. All You Can Carry
6. Power Drunk
7. Forgotten Man
8. Sins of My Youth
9. U Get Me High
10. Burnt Out Town
11. Shadow People
12. Playing Dumb

Informacje o wykonawcy

Tom Petty & The Heartbreakers

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.