Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Livin Fire - Ciężko dzisiaj znaleźć innych takich zapaleńców klasyki hard rocka i heavy metalu...

26 Maja 2012

LIVIN FIRE - to krakowska grupa, która powstała w 2010 roku. Muzyka zespołu - dynamiczny hard rock rodem ze starych dobrych lat 80-tych - przenosi nas w tamten czas, przynosząc ze sobą nie tylko nostalgię, ale i dawkę wysokiej jakości energii. Skład zespołu tworzą Alda Rei (wokal, gitara), Kuba Kurek vel Szreder(gitara), Aleksander Biedroń (bas) i Mateusz Bernat (perkusja). Miałam okazję rozmawiać z bardzo sympatycznymi założycielami LIVIN FIRE - Aldą Re? oraz Kubą Kurkiem, zapraszam Czytelników do poznania tajników naszej rozmowy.


Ksenia Przybyś: Alda - zacznijmy od Ciebie. Najpierw pytanie tendencyjnie: skąd wzięłaś pseudonim? Wybacz, ale mi przychodzi na myśl tylko brazylijska moneta...

Alda Reï: W zasadzie to mój pseudonim wziął się jeszcze z czasów liceum, a zainspirowany został Władcą Pierścieni ["alda" to nazwa własna drzewa w języku quenejskim, tak też nazywano 28 literę w alfabecie tengwaru - przyp. K.P.], którego ostro czytałam w tamtym okresie. Drugi człon pseudonimu to skrót od nazwiska.

KP: Muszę przyznać, że wybrałaś oryginalnie - jeśli ktoś spotka się z Tobą, później na pewno skojarzy. A jak wyglądała Twoja droga muzyczna? Kiedy zaczęłaś śpiewać, kiedy grać?

Alda: Śpiewam od zawsze, jak byłam mała lubiłam już śpiewać różne piosenki, u mnie w domu zawsze słuchało się dużo muzyki, to wszystko wpłynęło na moje zainteresowanie sztuką wokalną w bardziej profesjonalnym zakresie. Co do gry na gitarze, to nie licząc rzucania dziecięcą gitarką (śmiech), zaczęłam grać gdzieś w wieku 12-13 lat, najpierw akustycznie, a potem zaczęło mnie ciągnąć do gitary elektrycznej i oto jestem!

KP: O to bardzo "rockowo" zaczęłaś swoje kontakty z gitarą (śmiech). Kuba, a jak u Ciebie to wyglądało?

Kuba Kurek: Mnie zaczęło ciągnąć do gitary praktycznie od momentu, w którym mocniej zainteresowałem się muzyką. Wraz z pierwszymi zespołami, które poznałem, przyszła chęć do grania. Najpierw na wysłużonym akustyku, na którym grałem wyłącznie riffy Saxon czy Black Sabbath, ale to oczywiście nie wystarczało, więc przekonałem rodziców i w gimnazjum zakupiłem używanego elektryka.

KP: Jak już jesteśmy przy instrumentach, porozmawiajmy o tym, na czym gracie. U Kuby widziałam gitarę Jacksona. A jakie były Wasze kolejne instrumenty?

Kuba: Cóż, Jackson to gitara, o której zawsze marzyłem i jestem z niej zadowolony. Chciałoby się mieć wszystkie modele... Niestety finanse na to nie pozwalają. Nasze poprzednie instrumenty to budżetówki i raczej nie ma tu o czym rozmawiać (śmiech).

KP: A Ty, Alda, zdecydowałaś się na ...

Alda: Ja mam cały czas moją pierwszą gitarę elektryczną, która służy mi dzielnie. Jest to Flame Les Paul. Jak na jej wartość cenową jestem z niej zadowolona, ale pomału rozglądam się za nową gitarą, która bardziej będzie do mnie pasować wizualnie (śmiech).

KP: Oboje jesteście gitarzystami - nie ma kłótni o to, kto zagra daną partię?

Kuba: Nieeee, wszystko sobie wcześniej planujemy i raczej nie ma wojen o to, kto gra dane motywy. Wspólnie też komponujemy kawałki. Ja zwykle gram gitarę solową, a Alda bardziej rytmiczną.

KP: Rozumiem podział typu Megadeth. Czytałam, że poszukiwania sekcji rytmicznej dla LIVIN FIRE były długie. Z czym to było związane: z brakiem chętnych w ogóle, czy z brakiem odpowiednich ludzi?

Alda: Bardziej z brakiem odpowiednich ludzi, ciężko dzisiaj znaleźć innych takich zapaleńców klasyki hard rocka i heavy metalu jak my, przy zaznaczeniu, że muszą również umieć grać na swoich instrumentach (śmiech). Długo nie mogliśmy trafić na odpowiednie osoby, aż czasem traciliśmy nadzieję. Lecz ostatecznie udało się odnaleźć brakujące ogniwa i w końcu możemy się zająć aspektami czysto twórczymi.

KP: A propos twórczości - Kuba mówił, że wspólnie komponujecie, a kto pisze teksty?

Alda: Tekstami zajmuję się wyłącznie ja.

KP: A prócz utworów LIVIN FIRE, co jeszcze można usłyszeć na Waszych koncertach?

Kuba: Na każdym koncercie gramy kilka coverów, ale nie chcemy aby to one dominowały w naszym secie. Dotychczas graliśmy covery takich zespołów jak np. Rainbow, Girlschool, Europe, Judas Priest, Keel, Skid Row. Czasem wybieramy coś znanego, a czasem odkopujemy bardziej zapomniane kawałki, które cenimy.

KP: Miałam okazję posłuchać Waszych nagrań demo. Fascynacja latami 80-tymi jest oczywista, ale gdybyście mieli wymienić po trzy-pięć zespołów/wykonawców, które wpłynęły na Was jako muzyków, to kogo byście wymienili?

Kuba: Każdy wymieniłby tu swoje ulubione zespoły. Dla mnie to np. Dokken, Judas Priest, Savatage, Van Halen, Dio, Cacophony i wiele innych kapel i wykonawców. Najbardziej lubię więc heavy, speed metal i hard rock. Często słucham również klasyki prog rocka, bo nie jest tak, że tylko metal i metal z lat 80-tych.

Alda: Popieram w pełni słowa Kuby, mnie również inspirują różnorodne zespoły, te wymienione wcześniej, jak i na przykład Grim Reaper za niesamowity wokal, Heart oraz Hellion za świetne kobiece wokale oraz Y&T za wspaniałe połączenie charakterystycznego hard rockowego głosu z kapitalną gitarą solową w wykonaniu Dave'a Menikettiego.

KP: To bardzo miło, że nie zamykacie się na wpływy spoza metalu. Wasze kompozycje utrzymane w tym stylu są naprawdę dobre. A kiedy będziemy mogli usłyszeć coś więcej? Jak odległe są plany na płytę?

Kuba: Dzięki za miłe słowa. Na razie pracujemy nad tym, aby nowe kawałki były jeszcze lepsze oraz planujemy zwiększyć częstotliwość grania koncertów. Sami jeszcze nie wiemy czy będziemy nagrywać jakieś krótkie wydawnictwo czy od razu zajmiemy się płytą. Tak czy inaczej, zapewne trzeba będzie na nią jeszcze trochę poczekać, postaramy się, aby nie był to zbyt długi czas.

KP: Dziś złapałam Was po próbie - gdzie zbieracie się, żeby ćwiczyć?

Alda: W typowej salce na wynajem za godzinę.

KP: A najbliższy koncert gdzie gracie?

Alda: Najbliższy koncert gramy 30 maja w krakowskim Pubie Kazamaty, zapraszamy! Planujemy też niebawem coś większego, ale o szczegółach poinformujemy za jakiś czas na naszym facebooku (www.facebook.com/livinfire).

KP: Dziękuję Wam za rozmowę.

Alda i Kuba: Również dziękujemy! Pozdrawiamy wszystkich znajomych i osoby, które pomagały nam przy naszych dotychczasowych zmaganiach. Osobom, którym podoba się nasza muzyka możemy obiecać, że nie będziemy próżnować, a wszystkich zainteresowanych, którzy nas jeszcze nie znają zapraszamy do przesłuchania dema, które jest dostępne na stronach Livin Fire w internecie.

Ksenia Przybyś

dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Ostanio dodane wywiady

FEYM - WYWIAD! (wywiad)FEYM - WYWIAD!

FEYM to banda młodych, zdeterminowanych facetów rodem z Lublina. Wybuchowa mieszanka nowoczesnego hard & heavy serwowana przez zespół co prawda jeszcze nie zawojowała list przebojów, ale na nas zrobiła wrażenie.... czytaj cały wywiad...

Limboski - Wesołe rozmowy z otchłanią (wywiad)Limboski - Wesołe rozmowy z otchłanią

Jego głos jednym przypomina Maleńczuka, innym Ciechowskiego. Sam o sobie mówi, że jest śpiewakiem, który od jakiegoś czasu wyciera własnymi stopami sceny w klubach tego kraju i jest szczęśliwy z tego, co robi.... czytaj cały wywiad...

TAPEWORM - Ostre brzmienie z serca Mazur (wywiad)TAPEWORM - Ostre brzmienie z serca Mazur

Wśród mazurskich miłośników mocniejszego grania mikołajska grupa Tapeworm zdążyła wywalczyć już sobie solidną pozycję. Muzycy zdradzają jednak, iż ze swą twórczością chcą trafić znacznie dalej. Zapraszam do lektury... czytaj cały wywiad...

Ogłoszenia

Top 5 - wywiady

Najczęściej komentowane | czytane

Perfect - Niepokonany. Rozmowa z Grzegorzem Markowskim

Z Grześkiem na wywiad umawiałem się już od dawna. Zawsze jednak ciężko było się umówić, a w konsekwencji przeprowadzić wywiad. Grzegorz mimo zapracowania i wielu bezlitośnie krążących spraw, znalazł na szczęście... czytaj cały wywiad...

Europe - Joey Tempest - Jesteśmy w optymalnej formie (wywiad)Europe - Joey Tempest - Jesteśmy w optymalnej formie

Zdaje się, że dobra passa Europe trwa nadal. Po koncercie w Pradze na początku lutego zespół zrobił sobie krótką przerwę, by z nowymi siłami ruszyć w dalszą część europejskiej trasy. Tym razem celem był podbój... czytaj cały wywiad...

Acid Drinkers - Titus - Jakbyśmy powiedzieli całą prawdę to ta buda pod tytułem Rzeczpospolita nieźle by się zatrzęsła. (wywiad)Acid Drinkers - Titus - Jakbyśmy powiedzieli całą prawdę to ta buda pod tytułem Rzeczpospolita nieźle by się zatrzęsła.

Titus to na naszej rodzimej scenie postać co najmniej nietuzinkowa. Znany z ogromnego poczucia humoru i rock n' rollowego stylu życia wzbudza szacunek niezliczonej ilości fanów i kolegów po fachu. Miałem okazję... czytaj cały wywiad...

Sabaton - Joakim Brodén - W przyszłości odejdziemy trochę od tematyki wojen (wywiad)Sabaton - Joakim Brodén - W przyszłości odejdziemy trochę od tematyki wojen

Zespół Sabaton jest obecnie jednym z najlepiej sprzedających się szwedzkich "muzyczno-militarnych" eksportów. Ich szturm Europy trwa, w planach mają kolejne podboje. Okazuje się, że pomysł tworzenia piosenek-hymnów... czytaj cały wywiad...

Kuba Kawalec. Mamy w sobie pewną pokorę (wywiad)Kuba Kawalec. Mamy w sobie pewną pokorę

Na temat Happysad słyszałam masę opinii - najczęściej skrajnych. Zaczęłam się nawet zastanawiać, czy można coś o zespole powiedzieć i nie narazić się tym jakiejś grupie ludzi. Bo z jednej strony całe rzesze wielbiących... czytaj cały wywiad...

Nowe recenzje

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.