Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Tom Odell - Zawsze będę przede wszystkim zaangażowany w słowa

12 Marca 2014

Pierwszy od kilku lat męski laureat prestiżowej wyspiarskiej nagrody BRIT's (critics choice awards). Nostalgia jego piosenek momentami przewyższa nawet późnego Nicka Cave'a zmieszanego z wczesnym, barowym Tomem Waitsem. Skąd u lubiącego piwo 24 latka taki smutek? Skąd czerpie inspiracje? I jakie ma plany na przyszłość? Przeprowadzona w przededniu jego koncertu w Warszawie, prosto z wnętrza tourbusa rozmowa rozjaśni wszystkie te kwestie.


Mateusz Biegaj: W twoich piosenkach jest tak wiele smutku, a ty jesteś taki młody. Skąd to się właściwie bierze? Czy to celowe nastawienie czy po prostu wypływa to naturalnie w procesie tworzenia piosenek?

Tom Odell: Właściwie świadomie o tym nie myślę... Ja po prostu piszę i właśnie rzeczy w takim stylu się pojawiają. Zazwyczaj nie myślę o tym za bardzo.

MB: Właśnie zaczęliście trasę. Jak wrażenia?

Tom: Uwielbiam koncertować w Europie! Właśnie jestem w busie w drodze do Oslo. To takie wspaniałe miejsce; za każdym razem, kiedy opuszczam Europę, zawsze za nią tęsknię. Kocham te miasteczka, architekturę, są po prostu piękne. Życie w trasie sprawia mi ogromną przyjemność. Czekam z niecierpliwością na przyjazd do Polski, będę u was po raz pierwszy.

MB: Powiedziałeś kiedyś (cytuję): "rywalizacja jest niedobra w muzyce. To pragnienie i ambicje, by tworzyć swoje najlepsze dzieła, powinny być siłą napędową." Wydaje się, że wielu współczesnym gwiazdom zależy tylko na show i zarabianiu pieniędzy, a nie tworzeniu czegoś znaczącego. Natomiast twoim celem jest przede wszystkim szczera ekspresja samego siebie, tak?

Tom: Tak. W mojej muzyce ścierają się ze sobą pop i bardziej osobiście nacechowana muzyka, którą bez przerwy wypełniam swoją twórczość. Czuję, że rywalizacja nie jest zdrowa względem kreatywności. Rywalizacja nie jest rzeczą, która pozwoli ci wykreować coś genialnego. Powinno się skupiać na inspiracjach, na czymś, co cię porusza, bardziej niż na próbowaniu pobicia kogoś innego. Staram się nie myśleć o tym, ile sprzedam płyt ani na którym miejscu listy przebojów się znajdę. Dla mnie ważne jest, czy ludzie przychodzą na koncerty i jak długo będą to robić, tak długo będę tworzył muzykę. Chcę zrobić nową płytę... To może być bardzo destrukcyjne, jeśli traktujesz tworzenie muzyki jak rywalizację.

MB: To wspaniałe podejście, którym się kierujesz. Nie boisz się jednak zbytniego obnażenia w swojej twórczości? Twoja muzyka jest pełna szczerych emocji, nie wydaje ci się, że stajesz się przez to łatwym celem do zaatakowania?

Tom: Nie, nie przejmuję się tego typu sprawami. Zupełnie. Wiesz, jako artysta zawsze masz możliwość nie wymieniania konkretnych imion, nazw ulic czy czegokolwiek innego... Ale jedyna inspiracja, z której możesz czerpać, to najprawdopodobniej twoja własna.

MB: Wspomniałeś w wywiadach, że twój album inspirowany jest twórczością Kerouaca, Fitzgeralda, Hemingwaya czy Bukowskiego. Możesz to rozwinąć?

Tom: Wiesz co, właśnie w tej chwili czytam powieść Kerouaca "Maggie Cassidy". Znasz to? Dużo czytam i zdecydowanie czerpię inspiracje z książek tych autorów. Ich prace to świetnie wyrzeźbione dzieła, mogą być bardzo inspirujące. Kiedy piszesz piosenki, bardzo dużo zależy od słów. A oni zdecydowanie byli mistrzami słowa.

MB: Uważasz, że można by cię nazwać współczesnym beatnikiem?

Tom: Nie wiem, nie wiem... Ale czerpię inspirację z wielu różnych źródeł i jednym z nich jest literatura. Gdy więcej czytam, wtedy wydaje mi się, że piszę więcej piosenek. To wszystko zostaje w twoim mózgu i od ciebie zależy, co z tego wyciągniesz.

MB: Wracając do trasy. Jak wyglądają wasze koncerty - czy używacie tylko analogowego sprzętu, czy wspomagacie się nowoczesnymi technologiami?

Tom: To tylko pianino, bas, bębny, gitara i nasza czwórka na scenie. Bez dodatkowego sprzętu. Gramy stuprocentowo na żywo. Esencjonalnie jest to bardzo surowe. Wiele zespołów dzisiaj korzysta z podkładów, grają z metronomem. Ja stawiam na prostotę i przejrzystość. Nasz przekaz jest tak wyraźny, jak to tylko możliwe. Zależy mi, żeby teksty docierały do publiczności tak przejrzyście, jak to tylko możliwe.

MB: Odnośnie tego, co mówisz - czy wydaje ci się, że obecnie mamy powrót do "prawdy" w muzyce ?

Tom: Nie wiem. Ale wydaje mi się, że zawsze będzie popyt na tego typu muzykę, ponieważ ludzie tego potrzebują. Może nie zawsze w takiej formie, ale ludzie zawsze chcą słuchać tekstów, oczekują prostoty. Jest oczywiście muzyka taneczna i jest świetna, jest ciężka muzyka rockowa i też jest świetna, ale jest i bardziej liryczna muzyka, która jest co najmniej tak samo ważna, jak pozostałe style. Wydaje mi się, że zawsze będę przede wszystkim zaangażowany w słowa. To dla mnie najbardziej interesujące.

MB: Wybiegnijmy w przyszłość: jesteś po trasie, wracasz do domu. Masz już sprecyzowane dalsze plany?

Tom: Tak, po trasie zacznę nagrywać kolejną płytę. Nie wiem, ile to zajmie, ale potem znów ruszamy w trasę w lecie. Lecimy do Ameryki. Prawdopodobnie spędzę tam trochę więcej czasu, ale to się okaże. Póki co dokładnie nie wiem.

MB: Czy masz już przygotowane jakieś piosenki na nowy album? Podobno podczas pracy nad poprzednim krążkiem napisałeś bardzo dużo materiału, który ostatecznie się na nim nie znalazł. Będziesz go także wykorzystywał przy pracy nad nowym wydawnictwem?

Tom: Nie... To znaczy faktycznie mam już kilka piosenek, ale najprawdopodobniej napiszę ich dużo więcej. Uwielbiam pisanie piosenek i ten cały proces twórczy. To mój sposób na tworzenie nowego albumu; śpię i piszę wiele nowych piosenek.

MB: Jak przewidujesz swoją przyszłość?

Tom: Nie wiem, ale podoba mi się obecna sytuacja. Lubię przebywać w studio, tak samo jak grać koncerty i będę się starał łączyć te dwie rzeczy. To dla mnie bardzo ważne, że jako muzyk jestem w stanie grać trasy, występować z zespołem, pracować w studio i to są rzeczy, które chciałem robić od dłuższego czasu. Czerpię z tego ile się da.

MB: Dzięki wielkie za rozmowę

mateusz.biegaj

dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Ostanio dodane wywiady

FEYM - WYWIAD! (wywiad)FEYM - WYWIAD!

FEYM to banda młodych, zdeterminowanych facetów rodem z Lublina. Wybuchowa mieszanka nowoczesnego hard & heavy serwowana przez zespół co prawda jeszcze nie zawojowała list przebojów, ale na nas zrobiła wrażenie.... czytaj cały wywiad...

Limboski - Wesołe rozmowy z otchłanią (wywiad)Limboski - Wesołe rozmowy z otchłanią

Jego głos jednym przypomina Maleńczuka, innym Ciechowskiego. Sam o sobie mówi, że jest śpiewakiem, który od jakiegoś czasu wyciera własnymi stopami sceny w klubach tego kraju i jest szczęśliwy z tego, co robi.... czytaj cały wywiad...

TAPEWORM - Ostre brzmienie z serca Mazur (wywiad)TAPEWORM - Ostre brzmienie z serca Mazur

Wśród mazurskich miłośników mocniejszego grania mikołajska grupa Tapeworm zdążyła wywalczyć już sobie solidną pozycję. Muzycy zdradzają jednak, iż ze swą twórczością chcą trafić znacznie dalej. Zapraszam do lektury... czytaj cały wywiad...

Ogłoszenia

Top 5 - wywiady

Najczęściej komentowane | czytane

Perfect - Niepokonany. Rozmowa z Grzegorzem Markowskim

Z Grześkiem na wywiad umawiałem się już od dawna. Zawsze jednak ciężko było się umówić, a w konsekwencji przeprowadzić wywiad. Grzegorz mimo zapracowania i wielu bezlitośnie krążących spraw, znalazł na szczęście... czytaj cały wywiad...

Europe - Joey Tempest - Jesteśmy w optymalnej formie (wywiad)Europe - Joey Tempest - Jesteśmy w optymalnej formie

Zdaje się, że dobra passa Europe trwa nadal. Po koncercie w Pradze na początku lutego zespół zrobił sobie krótką przerwę, by z nowymi siłami ruszyć w dalszą część europejskiej trasy. Tym razem celem był podbój... czytaj cały wywiad...

Acid Drinkers - Titus - Jakbyśmy powiedzieli całą prawdę to ta buda pod tytułem Rzeczpospolita nieźle by się zatrzęsła. (wywiad)Acid Drinkers - Titus - Jakbyśmy powiedzieli całą prawdę to ta buda pod tytułem Rzeczpospolita nieźle by się zatrzęsła.

Titus to na naszej rodzimej scenie postać co najmniej nietuzinkowa. Znany z ogromnego poczucia humoru i rock n' rollowego stylu życia wzbudza szacunek niezliczonej ilości fanów i kolegów po fachu. Miałem okazję... czytaj cały wywiad...

Sabaton - Joakim Brodén - W przyszłości odejdziemy trochę od tematyki wojen (wywiad)Sabaton - Joakim Brodén - W przyszłości odejdziemy trochę od tematyki wojen

Zespół Sabaton jest obecnie jednym z najlepiej sprzedających się szwedzkich "muzyczno-militarnych" eksportów. Ich szturm Europy trwa, w planach mają kolejne podboje. Okazuje się, że pomysł tworzenia piosenek-hymnów... czytaj cały wywiad...

Kuba Kawalec. Mamy w sobie pewną pokorę (wywiad)Kuba Kawalec. Mamy w sobie pewną pokorę

Na temat Happysad słyszałam masę opinii - najczęściej skrajnych. Zaczęłam się nawet zastanawiać, czy można coś o zespole powiedzieć i nie narazić się tym jakiejś grupie ludzi. Bo z jednej strony całe rzesze wielbiących... czytaj cały wywiad...

Nowe recenzje

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.