Press enter to see results or esc to cancel.

Jakie zespoły na zawsze zmieniły oblicze rocka?

Zespoły rockowe kształtowały scenę muzyczną już od lat 60-tych. Największa ich popularność przypadła jednak na następne dekady. Co prawda obecnie rock nie jest tak popularny względem hip-hopu czy popu, ale wciąż ma swoje wierne grono słuchaczy. Które zespoły na zawsze zmieniły oblicze rocka?

Początki rocka

Rock w swej pierwszej odmianie bazował na rock’n’rollu, gdzie ludzie bawili się w rytm prostych dźwięków. Do najwybitniejszych przedstawicieli należały wtedy zespoły tak wykonawców jak Chuck Berry, Buddy Holly czy Elvis Presley. Bardziej ambitne odmiany rocka pojawiły się w latach 60-tych, kiedy na scenę weszli the Beatles czy The Rolling Stones. Ci pierwsi połączyli go z muzyką popową, żeby potem tworzyć ambitne albumy konceptualne, które zmieniły postrzeganie rocka. The Rolling Stones z kolei połączyli z kolei rocka z bluesem, biorąc też sporo od folku Boba Dylana. W ten sposób rock wyewoluował w coś ambitniejszego niż proste akordy i riffy. Warto też wspomnieć o zespole Black Sabbath, który stworzył podwaliny muzyki metalowej.

Bardziej ambitne kierunki w latach 70-tych

Zespoły rockowe wyniosły w latach 70-tych wiele z poprzedniej dekady, zamieniając ją w rocka progresywnego. Odznaczał się on długimi kompozycjami oraz poszerzaniem środków, którym opierał gatunek. Zainspirowane King Crimson zespoły w rodzaju Pink Floyd, Yes czy Genesis starały się uczynić z rocka wielką sztukę. Wielu osobom to jednak nie odpowiadało i w końcu dekady wrócili do prostszego grania dla zbuntowanych. W ten sposób powstał punk, a następnie post-punk. Warto przy tej rewolucji wspomnieć o takich zespołach jak Sex Pistols, Wire lub Joy Division.