Press enter to see results or esc to cancel.

Na jakie gatunki dzieli się muzyka rockowa?

Gatunki rocka lubiły zmieniać się na przestrzeni dekad, a obecnie wyewoluowały w dziesiątki odmian. Dla ludzi, którzy dopiero zaczynają słuchać muzyki gitarowej może to być problematyczne. Które z nich są najpopularniejsze i skąd się one wywodzą?

Pierwsze gatunki

Początki rocka sięgają bluesa, który z czasem ukształtował się w swing czy rock’n’rolla. To właśnie z nich wykształcił się blues rock, na którym oparła się cała scena lat 60-tych. Doszedł do tego folk rock, który połączył amerykańskie wpływy między innymi Boba Dylana. Takie zespoły jak The Beach Boys czy The Beatles chcieli też wpleść do gatunku więcej melodyjności, tworząc pop rock. Jazz z kolei wpłynął na jazz rock, krautrock czy w końcu rock progresywny, który wiódł prym do końca lat 70-tych. Wtedy narodził się bunt przeciwko symfoniczności rocka, gdzie ludzie wrócili do prostszych środków – tak powstał punk.

Współcześniejsze gatunki

Również punk starał się poszerzać swoje horyzonty, dzięki czemu powstała jego odmiana – post punk. Był on przyczyną ukształtowania się ówczesnej sceny disco i hip-hopu. Właśnie wtedy powstały takie odnogi muzyki jak rock gotycki czy noise. Rock poszukiwał nowych środków w latach 90-tych, kiedy powstał grunge, który wrócił do buntowniczości punka. Na jego podstawie powstał cały odłam alternatywnego rocka, który jest odczuwalny aż do dzisiaj. Na jego podstawie ukształtowały się takie gatunki rocka jak indie, art rock czy rock elektroniczny. W międzyczasie kształtowała się muzyka metalowa, która wywodzi się z hard rocka przełomu lat 60-tych i 70-tych.